Mladi iz regiona poručuju: "Mi smo ti koji grade mostove i promovišu toleranciju"
Oko 20 studenata i srednjoškolaca iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije i Severne Makedonije učestvovalo je u kampu koji je realizovan u okviru projekta pod nazivom "Mladi za inkluziju, jednakost i poverenje" koji osnažuje mlade iz regiona da se uključe u konstruktivan dijalog o zajedničkoj budućnosti, ojačaju inkluziju i rodnu ravnopravnost i izgrade međusobno poverenje.
- Ovde smo shvatili da smo zapravo mi ti koji grade mostove, šire dijalog tolerancije i kulture u vremenu u kom se susrećemo sa brojnim tegobama i u vremenu u kom vlada veliko nerazumevanje među ljudima. Spoznala sam da kada bi nas vlade i politiari malo više slušali i stavili akcenat na nas da bismo živeli u jednoj zajednici koja je kvalitetna kako za omladinu tako i za starije ljude - objašnjava studentkinja iz BiH, Sajra Kustura.
Iako dolaze iz različitih država, pripadaju različitim nacionalnim i verskim zajedinicama svi promovišu iste ljudske vrednosti i kroz aktivno učešće u društvenom životu doprinose poboljšanju zajednice u kojoj žive.
- Društveni aktivizam mi je u fokusu od 2021. godine i ovaj projekat me podstiče da motivišem i druge tinejdžere da urade nešto za dobrobit svoje zajednice - navodi Gordana Dimitrovska iz Severne Makedonije - Najaktivniji sam u okviru Omladinskog centra "Crna kuća 13" u Novom Sadu. Tamo najčešće pripremam obroke za socijalno ugrožene Novosađane, a aktivan sam i okviru kulturno-umetničke scene. Veoma mi znači što sam na Paliću imao priliku da se upoznam i razmenim iskustvo sa mladima iz regiona koji se bave najrazličitijim vidovima društvenog aktivizma - nadovezuje se student Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, Davor Stefanović.
Projekat "Mladi za inkluziju, jednakost i poverenje", koji sprovodi Program UN za razvoj u Srbiji, okuplja mlade koji zagovaraju mir, koheziju i socijalnu inkluziju.
- Ovi mladi ljudi koji su se družili tokom vikenda na Paliću sada se vraćaju u svoje lokalne zajednice u kojima će da nastave da rade kao promoteri mira, socijalne inkluzije i kohezije. Oni će posaditi seme trajnog mira i raditi na tome da se spreče konflikti u budućnosti, kao i da se spreči govor mržnje - podvukao je Fabricio Andreuzi, zamenik stalnog predstavnika Programa UN za razvoj u Srbiji.
Projekat je podržan od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Republike Srbije.
- Na mladima svet ostaje i ulaganje u mlade je zapravo ulaganje u našu budućnost. Učesnici kampa dolaze iz različitih zemalja, pripadaju različitim nacionalnim i verskim zajednicama, ali svi žele isto - bolju budućnost, da ostanu u svojoj zemlji, da se bave onim za šta su se školovali i da se ostvare u ulozi roditelja. Sve zemlje u regionu treba da daju više prostora omladini koja mora da se uključi ne samo u politički život, već i u sve sfere javnog života - zaključuje Nina Mitić, pomoćnica ministra za ljudska i manjinska prava.
Nakon ceremonije zatvaranja omladinskog kampa na Paliću, učesnici su zasadili drvo kao simbol podsticanja daljeg razumevanja i inkluzije među mladima u regionu.