"Mladi kuvaju" - edukacija učenika o važnosti zdrave ishrane
Budući da istraživanja pokazuju da većina dece i mladih ne vodi dovoljno računa o ishrani, te da im se na meniju svakodnevno nalaze slatkiši, gazirani i negazirani bezalkoholni napici, a neretko i energetska pića, ova radionica bila je dobra prilika da nauče nešto novo i korisno.
- Ne vodim baš mnogo računa o ishrani, ali nadam se da ću danas nešto naučiti o zdravoj ishrani, od čega sve treba da se sastoji moj obrok. Danas smo pravili tortilje sa piletinom i povrćem, mafine sa sirom i spanaćem, pileću salatu i voćnu salatu - kaže Damir Harmat, učenik 2. razreda smer Prehrambeni tehničar.
Radionica se održava povodom Evropskog dana pravilne ishrane i kuvanja sa decom, a realizuje je Centar za promociju zdravlja ZZJZ. U okviru obeležavanja Svetskog dana hrane ovi učeni pročli su edukaciju o pravilnoj ishrani a ovom prilikom učili su kako da pripremaju zdravije obroke u kojima su zastupljeni sveže namirnice - voće i povrće, ali i proteini.
- Ovo je bila prilika da mladi iskuse određene veštine, da nauče kako da na zdrav način pripreme jedan celovit obrok, nešto što mogu da ponesu u školu kao zdravu užinu, ili sami kod kuće da pripreme. Suština je da mlade motivišemo, da ih na jedan interesantan, kreativan način zainteresujemo da razumeju da mogu sami pripremiti zdrav obrok i da razumeju koliko je važno da vode računa o svojoj ishrani jer ono što unosite putem hrane čini vaše zdravlje. Što ste mlađi, trebalo bi da više usvajate zdrave navike, jer ih onda nosite kroz ceo život. Ukoliko nemate pravilnu ishranu, i to traje decenijama, onda ćete se već u srednjim ili u mladim godinama susresti sa tim da imate neku hroničnu bolest tipa dijabetesa, povišenog krvnog pritiska, gojaznosti i slično - ističe Prim. mr sc. med. dr Nada Kosić Bibić.
Istraživanja pokazuju da mladi nemaju dovoljno razvijene navike kada je u pitanju zdrav način ishrane, odnosno konzumiranje zdravih obroka.
- Kroz radionice mi želimo da ih animiramo, da ih zainteresujemo da oni nauče da naprave zdrav obrok, ali i da analiziraju šta je zapravo to što oni unose, koliko to sadrži soli i li šećera. Koliko recimo ima šećera jedan bezalkoholni napitak koji oni svakodnevno koriste, ili recimo energetsko piće. Motivišemo ih da sami izračunaju šta to konzumiraju - objašnjava ona.
Iz Hemijsko - tehnološke škole ističu da se oni, pre svega kroz praktičnu nastavu, trude da decu tokom čitave godine uče i motivišu da se zdravo hrane.
- Cilj je da se učenici upoznaju sa principima zdrave ishrane. Ovo su deca koja već imaju iskustva u pripremi hrane, a ovom radionicom mi usavršavamo svoja znanja i usvajamo veštine koje će im omogućiti da i kod kuće pripremaju neke obroke ovog tipa - kaže Ivanka Bašić Palković, profesor stručne grupe predmeta u Hemijsko - tehnološkoj školi.