Mulj davi Palić
Niko od zvaničnika u Subotici ne zna kada će početi spasavanje Palićkog jezera, koje je okosnica turizma. Inače, Dragan Miljković, direktor JP „Palić Ludaš„, upozorava da se mulj nataložio do kritične tačke.
- Sve je već poznato. Gradski prečistač ne radi i mulj se saliva u jezero. Od Instituta „Jaroslav Čarni" naručen je projekt za izvlačenje mulja. Takođe, pravimo novi prečistač koji treba konačno da reši uticanje otpadnih voda u jezero. Ali, do tada mi moramo spasti jezero i to će Subotica učiniti - kaže Miljković.
Podsetimo, Subotičani su 1972. odlučili da isuše Palićko jezero i da bagerima uklone talog sa njegovog dna. Pre toga jezerska flora i fauna sasvim su nestale. Posle posete Španiji i petogodišnjeg rada na izmuljavanju i postavljanju biološkog prečistača otpadnih voda, jezero je napunjeno.
Tada su zvaničnici saopštili da je „Palić rešen za vek i vekova", ali jezero Palić već tada je počelo tiho da umire. Novoizgrađeni prečistač otpadnih voda i u trenutku puštanja u pogon bio je preopterećen i nije mogao da primi sav otpad. O tome se ćutalo sve dok Palićko jezero nije došlo u katastrofalnu situaciju.
Kako saznajemo, izvlačenje mulja koštaće od deset do dvadeset miliona evra, ali još nije dogovoreno da li će se očistiti isušivanjem ili će stručnjaci u vodu pustiti specijalne bakterije koje će razrediti i odstraniti mulj koji jezeru preti poput kataklizme.
Palićko jezero će i ovog leta, sasvim sigurno, posetiocima omogućiti ugodno letovanje i kupanje, ali njegovo dno već je puno ostataka gradske kanalizacije.