Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara
Iako anketirani Subotičani vrlo dobro znaju šta je moždani udar, kao i kako se od njega treba čuvati, odnosno šta je njegova prevencija, malo ko od njih vodi računa o svom krvom pritisku. Ono što nije prisutno kod većine građana, to je svest o prevenciji neke bolesti. Kod lekara se ugl. odlazi tek kada se jave određeni simptomi.
U Srbiji je moždani udar prvi uzrok skraćenja životnog veka u ženskom, a drugi u muškom delu stanovništva. Jedna trećina bolesnika koja doživi moždani udar umire, druga trećina preživljava sa različitim često teškim posledicama i trajnom onesposobljenošću za samostalan svakodnevni život, a samo se jedna trećina vraća ranijim aktivnostima i normalnom životu. Simptomi moždanog udara su raznovrsni, zavisno od toga koji je deo mozga zahvaćen žarišnim patološkim procesom, ali je za sve poremećaje karakteristično da nastaju iznenadno i često su praćeni jakom glavoboljom i povraćanjem. Za osobe koje dožive moždani udar najvažnije je brzo prepoznavanje simptoma i hitan transport u bolnicu, bez panike, jer se ovo oboljenje može uspešno lečiti.
U slučaju pojave simptona moždanog udara veoma je bitno stići do bolnice u prvih sat vremena, da bi terapija mogla da otpočne unutar prva tri sata od pojave simptoma. Mnogi prežive moždani udar bez ikakvih posledica i vrate se svom životu i profesiji, ali ne i ranijim navikama, s obzirom na to da je u većini slučajeva upravo to i bio uzrok nastanka bolesti.