Nagrađeni najbolji projekti predstavljeni na 15. „Projektnoj nedelji“
Pred žirijem nije bio nimalo lak zadatak da 110 izloženih učeničkih ideja izabere najbolje. U kategoriji „Primenjena automatizacija i robotika“ prvo mesto pripalo je projektu „Smart house“, čiji su autori Andrej Kovač i Filip Šimon, učenici TŠ „Ivan Sarić“. Odmah iza njih bila je „Led kocka“ Alena Poljakovića i „Uređaj za testiranje kvaliteta vazduha“ Ivana Milodanovića, takođe đaka TŠ „Ivan Sarić“.
U kategoriji „Uređaji, proizvod, sklopovi, makete“ najbolji je bio „Fenix sto“ Lane Solak, Milice Tikvicki i Andree Horvat, učenica Politehničke škole, kojima je pripala i nagrada publike. U istoj kategoriji drugo mesto osvojio je „Guseničar sa topom“ Aleksandra Cindrića iz TŠ „Ivan Sarić“, a treće „Termički električni stirling motor“ Olje Ambruš, Anamarije Mamužić i Teodore Nikić iz Politehničke škole.
- „Fenix sto“ koji se sastoji od pepela, kojeg ima u ogromnim količinama. Uradili smo istraživanja na Građevinskom fakultetu i internetu i ustanovili da bi konstrukcija od pepela imala bolje ekološke aspekte, ekonomičnost i nosivost, a to smo želeli da prikažemo kroz projekat. Izrada stola je bila veoma složena – kaže Andrea Horvat.
Video igra „Paper Sharp“ Luke Pavićevića, Miloša Ristića i Stefana Jovičića najbolja je u kategoriji „Informatika“. Iza nje su „Chateo“ Kekenj Sabolča i „Strange Chamber“ Tot Žolta, a svi nagrađeni su đaci TŠ „Ivan Sarić“.
U selekciji „ Aktivnosti, događaji, društveni angažman...“ za najbolji rad proglašen je „Pocket bike“ autora Nemanje Božića, Branislava Vukovića i Veljka Lalića iz TŠ „Ivan Sarić“. Diplome za drugo i treće mesto dobili su projekti Hemijsko-tehnološke škole „Veseli pilići“ Dunje Drobac, Milice Vujnović Bukvin i Sare Milosavljević i „MANGG“ Natalije Strajnić i Alekse Bojanića.
- Naš „Pocket bike“ smo pripremali nekoliko dana sa rastavljanjem, farbanjem, čišćenjem i ponovnim sastavljanjem motora. On se koristi za trke, mogu da ga koriste deca ima zapreminu 50 kubika i tri konjske snage. Nije nam bilo teško da ga napravimo – objašnjava Veljko Lalić.
Među osnovcima najbolji projekat „EduCompass“ napravili su Mateja Srejić (OŠ „Sonja Marinković“) i Marko Popović (OŠ „Ivan Goran Kovačić“) . Bogdan Kovačević iz OŠ „Matija Gubec“ iz Tavankuta napravio je „Pametan štap za slepe i slabovide“ a njegov školski drug Darijan Janečić „Automatizovan uzgoj rasada“. Nagrada za najmlađe učesnike pripala je vrtiću „Bubamara“ i Nemanji Spajiću iz OŠ „Matko Vuković“.
Projekti gostujućih škola ocenjeni su onlajn a prva nagrada je pripala „Automstizovanom rashladnom uređeju sa Peltier modulima“ Ivana Gavrilovića iz Tehničke škole Užice. „Izrada letnjeg amfiteatra“ Ivana Vasića, Nikole Rankovića i Adama Šabanija iz Srednjestručne škole iz Kragujevca osvojila je drugo mesto a treće „Regulacija broja obrtaja motora pulsnom modulacijom“ Andrije Lepojevića i Veljka Stojanovića iz Tehničke škole iz Vlasotinca.
- Imali smo zaista sjajne i interesantne projekte. Komisija je veoma zadovoljna i rekli su da kao grad možemo da očekujemo lepu budućnost, da ćemo imati ko da nas nasledi u budućnosti. Svi koji su učestvovali su pobednici i nadam se da će nas dogodine biti u još većem broju i da će na fiskulturna sala biti tesna - ističe Željko Rajčić, direktor TŠ „Ivan Sarić“. – Pre 15 godina prvu „Projektnu nedelju“ smo održali za našu školu, potom smo uveli osnovce, pa i druge srednje škole, kako bi nas bilo što više. Više od 110 projekata i više od 220 su svakako za ponos i našoj školi i gradu.
Suorganizator „Projektne nedelje“ već šest godina je Poslovni inkubator Subotica, koji podržava ideje i projekte subotičkih đaka.
- Srce nam je puno jer svi projekti koji su prezentovani predstavljaju budućnost našeg grada i zaista nemamo sumnje da je naša budućnost lepa sa našim đacima – poručila je Ljubica Bertović, direktorka Poslovnog inkubatora Subotica.