Najčešći prigovori zaštitniku prava pacijenata na dužinu čekanja na specijalistički pregled
Iako je savetnik za zaštitu prava pacijenata, Branislav Vitasović nadležan za sve privatne i državne ustanove koje se bave pružanjem usluga iz oblasti zdravstva, najveći broj prigovora tiče Opšte bolnice i Doma zdravlja.
- Od početka godine bilo je više od 400 usmenih prigovora, koji su odmah rešeni i oko 30 pismenih prigovora, za čije rešavanje postoji zakonski rok. Ponedeljak i petak su nekako udarni dani, pa često tih dana i duplo više građana pozove telefonom i potraži savet - kaže Branislav Vitasović, savetnik za zaštitu prava pacijenata.
Za razliku od prethodnih godina kada su se građani najviše žalili na neljubaznost i nejavljanje na telefon medicinskih sestara u ambulantama Doma zdravlja, broj takvih prigovora drastično je smanjen. Međutim, kao i u prethodnom periodu postoji problem zakazivanja specijalističkih pregleda, pa se na termin za pojedine preglede čeka i po dva ili tri meseca.
- Lekari opšte prakse teško dobijaju termine, pa se čekanje na specijalistički pregled proširi na dva, tri ili čak više meseci. Uglavnom u saradnji sa menadžmentom Bolnice uspevamo da rešimo problem i pacijentu zakažemo pregled, nažalost često van zakonskog roka ali važno je da ipak dobiju termin. Najveći problem, kao i ranije, postoji na Odeljenju oftalmologije Opšte bolnice, gde se pacijenti žale da jako dugo čekaju na operaciju ili pregled i tu zaista postoje veliki problemi oko zakazivanja. Mali je broj oftalmologa i jako je teško zakazati termin - dodaje Vitasović.
Zakonska mogućnost da građani ukoliko u roku od mesec dana ne dobiju termin za pregled ili zdravstvenu uslugu, odu u privatnu ustanovu o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje, teško je ostvariva u praksi. Za dozvolu odlaska kod privatnika i refundaciju troškova, potrebna je potvrda nadležne zdrastvene ustanove, što je papir do kojeg nije lako doći.
- Prema povratnim informacijama koje dobijam, jako je teško ostvariti tu mogućnost. Iako je obaveza zdravstvenih ustanova da reše problem u zakonskom roku, teško građani dobijaju potvrdu odnosno overeno uverenje, da im se refundiraju troškovi koje su platili kod privatnika. Pacijenti bi trebalo da se jave menadžerima Opšte bolnice i Doma zdravlja da im overe takvu potvrdu i tek tada mogu otići kod privatnika da bi dobili određenu zdravstvenu uslugu. Ukoliko građani samoinicijativno odu u privatnu ustanovu, ne postoji mogućnost da ostvare to pravo - kaže Vitasović.
Savetniku za zaštitu prava pacijenata građani se mogu obratiti svakog radnog dana lično u Gradskoj kući, u kancelariji br. 238/4 na drugom spratu ili putem telefona 024/626-882 ili 063/44-26-26.