Najveći zagađivač seli se sa Makove sedmice
Iako je ovakav razvoj situacije naišao na odobravanje stanovnika ovog dela najvećeg grada, oni se plaše da i ovo nije još jedno u nizu predizbornih obećanja koja nisu ispunjena.
- Već su pre tri i po godine bili ovde političari i obećali da je novac obezbeđen i da će pogon biti preseljen, ali se od tada ništa nije desilo. Nadam se da i ovo nije još jedno prazno obećanje. Ovakva proizvodnja ima niz negativnih nusproizvoda i nije mi jasno kako se mogla naći usred naselja. Osim zagađenja, imamo problem i sa velikim brojem kamiona koji uništavaju puteve, jer naše ulice nisu projektovane za takva vozila – rekao je Janoš Sabo, koji živi 50-ak metara od „Azohema“.
Njegov komšija Branko Rudić živi uz samu fabriku i izrazio je očekivanja da će država ovoga puta ispuniti svoje obećanje.
- Mi nemamo vodovodnu mrežu, a bunarska voda koju koristimo se oseti na sumpor od kada je pokrenuta proizvodnja u „Azohemu“. Nisam se usuđivao da sadim voće i povrće u dvorištu, jer ko zna šta bi od toga ispalo. Poseban problem i kamioni od 50, 60 tona težine, od kojih mi je kuća vibrirala svakodnevno. Nadam se da je tome konačno kraj – izjavio je Branko Rudić.
Da je emisija štetne prašine u više navrata bila iznad dozvoljenih granica, juče je potvrdio i ministar životne sredine i prostornog planiranja, Oliver Dulić.
- Da su sadašnji zakoni na snazi bili i kada je građen ovaj pogon, on ne bi mogao da se nađe na ovoj lokaciji, već isključivo van grada. Ranije su određene političke elite obećavale rešenje ovog problema, ali ništa konkretno nije urađeno. Poverenje između građana i politike se gradi na konkretnim delima i na ovaj način ćemo građanima ovog dela Subotice obezbediti ustavno pravo na normalnu životnu sredinu. Ja obećavam da će proizvodnja u roku od dva meseca biti potpuno obustavljena, dok će proces sanacije terena biti nešto duži. Ovo je samo prvi u nizu sličnih projekata – rekao je Oliver Dulić.
Ugovor su juče potpisali Željka Jurakić, direktorica Fonda za zaštitu životne sredine i predsednik Upravnog odbora „Azohema“ i „Azotare“, Jožef Kasa. Oni su se složili da je na ovaj način rešen veliki problem „koji je subotička javnost apostrofirala još pre pet godina“.
- Mi smo još pre potpisivanja ugovora započeli sa ozbiljnim pripremama za izmeštanje pogona iz „Azohema“ u „Azotaru“, i sigurno je da do početka proleća više neće biti proizvodnje – istakao je Jožef Kasa.
Gradonačelnik Saša Vučinić potvrdio je da se u svom mandatu u više navrata susretao sa pritužbama stanovnika Makove sedmice i Željezničkog naselja.
- Ovim će biti rešen petogodišnji problem, zahvaljujući aktivnostima Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja i Fonda za zaštitu životne sredine. Velika upornost građana na kraju se isplatila i nadam se da sličnih problema više neće biti – rekao je Vučinić.