Nastavljena revitalizacija Spomenika prirode "Stabla hrasta lužnjaka na Paliću"
Kako je objasnila Tanja Jotanović, organizatorka podizanja i negovanja zelenih površina u JP "Palić-Ludaš", zaštićeno područje je prekriveno sa više od 60 odsto invazivnim vrstama, koje se zbog svoje izuzetno generativne moći razmnožavanja svake godine uklanjaju etapno i zamenjuju novim vrstama koje dobro podnose uslove ove sredine.
- Ono što je ovde dominantno je vrsta gledičija ili u narodu poznata kao rogač. Osim što ima izuzetnu generativnu moć razmnožavanja, ona je i opasna za ovu sredinu, jer tu imamo dečje igralište i sportski teren, a ova vrsta ima izrazito velike bodlje. Uklanja se i bagrem, a tu je još i maklura, a sadiće se lipa, poljski brest, klen, grab, breza, crvenolisne dekorativne vrste kao što su leska i šljiva, i žbunaste vrste svib i dren - rekla je Jotanović.
Kako su građani osetljivi na vađenje stabala, JP "Palić-Ludaš" uvelo je praksu da pre svake ovakve aktivnosti obavesti javnost i obrazloži razloge njihovog uklanjanja, kazala je direktorka preduzeća Marta Dobo.
- Ono što smo u Parku do sada izvadili, to su bila trula i bolesna stabla, i uvek može da se napravi slika kako je to bilo zdravo drvo, ali nije tako. Pored hotela "Jezero" izvadili smo dve topole koje su bile u jako lošem stanju i vlasnici su nas više puta molili da ih uklonimo da ne bi bilo većih šteta. Na proleće se jedna grana slomila sa te topole i pala je pored zgrade, ali srećom nije došlo do većih oštećenja. Mi treba da gledamo i na ljudski život i da kada neko dolazi u Park, da tu bude bezbedan - poručila je Dobo.