Nema obolelih od groznice Zapadnog Nila, u ponedeljak počinje suzbijanja komaraca
Prvi slučaj ovog virusa je u Subotici registrovan 2013. godine, a svake godine registruje se bar po jedan slučaj ove bolesti.
- Važno je znati da osamdeset procenata obolelih nema nikakve tegobe, ne postoji klinička slika, što znači da se organizam obolelog sam, bez problema izbori sa virusom. Kod ostalih, javljaju se blage tegobe - glavobolja, povišena temperatura, osip na koži. Toga inače ima dosta preko leta, pa se bolest često ne prepozna - kaže dr Nebojša Bohucki, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje Subotica. - U jednom od 150 slučajeva kod kojih postoji klinička slika dolazi do zapaljenja mozga i moždanih opni. Ovi pacijenti moraju biti hospitalizovani, i tada ih zapravo i registrujemo. Teža forma bolesti uglavnom se pojavljuje kod starijih pacijenata ili kod osoba koje imaju neku udruženu bolest, oslabljen imunitet ili malignitet.
OD PONEDELJKA BORBA PROTIV KOMARACA - Tretman suzbijanja komaraca će se vršiti od ponedeljka, 19. juna do subote 24. juna, u vremenu od 18 do 23h prvog dana u okviru navedenog termina sa povoljnim meteorološkim uslovima, u odsustvu padavina, vetra i bez ekstremno visokih temperatura.
Tretman iz vazduha će se izvršiti na teritoriji mesnih zajednica Kelebija, Ljutovo, Donji Tavankut, Gornji Tavankut, Radanovac, Zorka i Makova sedmica. Tretman sa zemlje će se vršiti u naseljima Novo selo, Gat, Ker Aleksandrovo, Mali Bajmok, Peščara, Dudova šuma, Centar 1, Centar 2, Centar 3, Prozivka, Bajnat, Novi grad, Kertvaroš, Mali Radanovac, Željezničko naselje, Palić, Hajdukovo, Čantavir, Bačko Dušanovo, Verušić, Mišićevo, Mala Bosna, Đurđin, Stari Žednik, Novi Žednik, Višnjevac, Bikovo, Šupljak i Bački Vinogradi.
Kako su preparati toksični za pčele, mole se pčelari da svoje košnice zatvore ili uklone na udaljenost od najmanje 5 kilometara od mesta vršenja tretmana. Dejstvo preparata traje 3 dana.
U borbi protiv groznice Zapadnog Nila, najvažnija je prevencija, da se stanovništvo na adekvatan način zaštiti od samih uboda komaraca.
- Tu je na prvom mestu upotreba repelenata, posebno u delu dana kada su komarci najaktivniji, zatim mreže i komarnici na prozorima i vratima, sprejevi u kući, dok je napolju najvažnije proliti svu zaostalu kišnicu - iz saksija, buradi, guma i slično. To su sve mere koje sprovodimo kao pojedinci, ali, naravno, kao najvažnije mera dolazi ona koju sprovodi lokalna samouprava, a to je prskanje protiv komaraca, iz vazduha i sa zemlje - dodaje dr Bohucki i napominje da klimatske promene i blage zime pogoduju komarcima, a da sa sve blažim zimama mogu nam doći i agresivnije vrste komaraca i nove zarazne bolesti.