Nemačke termovizijske kamere love ilegalce
Ukupno je stiglo 20 policajaca iz Nemačke, a naše žandarmerije koja dodatno pomaže policiji ima dovoljno, tvrde u Regionalnom centru Granične policije Subotica.
Migranti s Kosova u većini slučajeva pokušavaju da pređu u Mađarsku preko graničnog prelaza Kelebija, i dela auto-puta prema Horgošu kod Bačkih Vinograda. Sada oko 200 policajaca iz Srbije s kolegama čuva srpsko-mađarsku granicu dugu 170 kilometara.
- Kolege iz Nemačke su došle da nam svojim iskustvom i tehnikom pomognu u sprečavanju ilegalnih prelazaka granice – kazao je zamenik načelnika Regionalnog centra Granične policije policijski savetnik Nenad Sekulić. – U zoni Regionalnog centra Granične policije situacija je slična: broj lica koja su sprečena u ilegalnom prelasku granice je ostao ista, dok je s mađarske strane, po našim saznanjima, taj broj znatno manji nego početkom februara. Na graničnom prelazu Kelebija prekjuče smo sprečili 20 lica da ilegalno pređu granicu. Kolege iz Nemačke su došle s termovizijskim vozilom, njihovim patrolnim kolima i kolima s kriminološkom tehnikom. Samo njihovo iskustvo nam je dovoljno.
U Regionalnom centru Granične policije krajem prošle godine, tačnije, u novembru, primećen je povećan broj migranata s Kosova. Od tada do danas taj broj se utrostručio, tako da je samo prvih dana februara 2015. godine oko 1.000 Albanaca s Kosova i Metohije pokušavalo nelegalo da pređe granicu.
Iseljavale su se cele porodice koje su krenule trbuhom za kruhom u nepoznato. Neki su znali gde idu, dok su drugi išli „na slepo”, samo sa željom da dođu do Mađarske. Iako je reč o ekomomskim migrantima, pojedini političari su počeli da spekulišu i o tome da iza tih iseljavanja stoje i određene kriminalne grupe, ali sve to ostalo samo kao čaršijska priča.
U ponedeljak su ministri polica Srbije, Mađarske, Nemačke i Austrije postigli dogovor o ulaganju zajedničkih napora da bi se sprečili ilegalni prelasci migranata. Iako je oko 5.000 Albanaca s Kosova, kako se procenjuje, ove godine prešlo ilegalno u Mađarsku, svega njih nekoliko je vraćeno Srbiji po Sporazumu o readmisiji. U Prekršajnom sudu kažu da su izricane kazne od 5.000 do 50.000 dinara, uglavnom 5.000.
Kako sve to izgleda na graničnom području pogledajte na fotografijama u povezanom albumu.