Nemački investitori najviše vole Suboticu
Nemačka kancelarka Angela Merkel kasno sinoć je došla u Srbiju i u utorak će u Beogradu razgovati sa državnim vrhom naše zemlje. Iako je njena poseta pripremana još od februara sa akcentom na ekonomiji, događaji na severu Kosova su značajno promenili dnevni red.
“Da nije bilo poslednjih događaja na severu Kosova, privreda bi sigurno dominirala u razgovorima i verovatno bi bio potpisan neki zvanični sporazum o saradnji ili ulaganjima“, kaže profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka Predrag Simić.
Ipak, kako kaže direktorka predstavništva Privredne komore Srbije (PKS) u Nemačkoj Milanka Vučić, poseta Merkelove je izuzetno značajna za Srbiju i ceo region i daće signal nemačkim investitorima da dodatno ulažu u našu zemlju.
Ona navodi da "dolaskom Angele Merkel nemački privrednici dobijaju signal da je Srbija zemlja o kojoj treba razmišljati, da je Srbija zemlja kojoj nemačka vlada poklanja pažnju i da sa većim interesovanjem mogu analizirati mogućnosti za poslovanje u Srbiji".
Direktorka predstavništva PKS u Nemačkoj nije mogla da kaže da li će prilikom posete Merkelove Srbiji biti nekih konkretnih razgovora iz oblasti privrede, ali je naglasila da nemačka preduzeća svakodnevno pokazuju interesovanje da ulažu u Srbiju, posebno u oblasti elektronike, elektrotehnike i hemijske industrije.
Nemačka je najznačajniji privredni partner Srbiji u okviru Evropske unije, napomenula je ona i istakla da je od 2000. godine postignut izuzetan napredak u spoljnotrgovinskoj razmeni dve zemlje, koja je u prošloj godini premašila dve milijarde evra.
VOLE SUBOTICU
Nemački investitori najviše vole Suboticu. Razlog je, kako kažu, što im je u ovom gradu za otvaranje fabrike ili kompanije, od početka prvih pregovora pa do početka proizvodnje, potrebno oko 100 dana (uključujući sve papire, dozvole, izgradnju, infrastrukturu...). U većini ostalih opština taj rok je, ističu, mnogo duži, a ponegde traje i godinu i po. Zato Subotica ima najveći broj nemačkih kompanija, a tu posluje i Simens, koji proizvodi haj-tek generatore za vetrenjače i izvozi ih.