Komentara: 7
Pregleda: 2502
Foto

Nikad više posla za dimničare - dimnjaci u pripravnosti "za svaki slučaj"

13.12.2022. u 11:35h
Izvor: Subotica.com
Dimničari su zasukali rukave još letos od kada se beleži znatno intenzivniji obim posla nego ranijih godina. Svoje kapije reonskim dimničarima otvaraju i oni domaćini koji godinama nisu ložili i to zbog straha od nestašice struje ili gasa.
Nikad više posla za dimničare - dimnjaci u pripravnosti "za svaki slučaj"

Zvanično, sezona čišćenja dimnjaka počinje od oktobra kada reonski dimničari obilaze subotička domaćinstva, pa tako ovih dana oni za koje se veruje da donose sreću, imaju pune ruke posla. Iz JKP "Dimničar" objašnjavaju da je ova godina veoma specifična, pa su dimničari zasukali rukave još tokom leta.

- Još tokom leta je bilo mnogo posla, mnogo više nego što je uobičajeno za taj period godine. Građani su se verovatno uplašili da će biti nestašice struje i gasa, pa su se i oni koji ne lože odlučili da očiste dimnjake i da budu u pripravnosti, odnosno da mogu da založe u slučaju potrebe - objašnjava Dragan Stošić, rukovodilac sektora dimničarskih poslova u JKP "Dimničar".

Nikad više posla za dimničare - dimnjaci u pripravnosti "za svaki slučaj"Prvi krug čišćenja uveliko je u toku, a dimničar Miroslav Crnjin kaže da su građani uglavnom spremno dočekali grejnu sezonu.

Dimnjaci su relativno čisti, jer je preko leta odrađen dobar deo posla. Izuzetno mnogo dimnjaka smo morali da palimo, jer su bili smolavi. Uklonjeni su i kvarovi tamo gde ih je bilo i domaćinima smo ukazali na greške - kaže Crnjin i dodaje da je pucanje betonske glave na dimnjaku najčešći kvar koji zatiče na terenu - U kotlarnicama često zatičemo benzinske kosilice, motorne pile i gorivo. To nikako ne bi smelo da se drži na mestu na kom se loži - ukazuje dimničar.

Nikad više posla za dimničare - dimnjaci u pripravnosti "za svaki slučaj"U zavisnosti od zaprljanosti dimnjaka, dimničari se odlučuju za čišćenje ili paljenje.

Čišćenje se radi ukoliko je čađ suva. Međutim, ukoliko je dimnjak smolav moramo da radimo paljenje - priča Crnjin.

Na zaprljanost dimnjaka utiče način na koji se loži, kao i to šta se loži, objašnjavaju iz JKP "Dimničar" i podsećaju da loženje plastike, cipela i gume nije dozvoljeno. 

Nepravilno loženje i loženje plastike, čizama i drugih zabranjenih stvari dovodi do brzog prljanja dimnjaka, ako se uz to i pusti promaja kroz ložišni sistem može doći do zapaljenja dimnjaka. Vatra se potom može proširiti na krovnu konstrukciju, pa i na ceo objekat - objašnjavaju iz JKP "Dimničar" - Svake godine bude ovakvih slučajeva i ove grejne sezone se već dešavalo.

Nikad više posla za dimničare - dimnjaci u pripravnosti "za svaki slučaj"Osim redovnih poseta, dimničari izlaze na teren i po pozivu građana. 

- Potrebno je samo pozvati broj telefona 553-072 i dežurni dimničar će izaći na teren u što kraćem roku. Ova usluga se ne naplaćuje dodatno - zaključuju sagovornici. 

Izvor: Subotica.com
Sa dimničarima na terenu Sa dimničarima na terenu Sa dimničarima na terenu Sa dimničarima na terenu Sa dimničarima na terenu Sa dimničarima na terenu Sa dimničarima na terenu Sa dimničarima na terenu
Pogledaj ostale fotografije
Postavljeno pre 2 godine i 1 nedelju
Komentara: 7
Pregleda: 2502
Povezane teme

jkp dimničar

dimnjak

čišćenje dimnjaka

dimničari

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.