Niko neće tehničare - tražena zanimanja: zavarivači, konobari, kuvari, stolari...
Dvadesetogodišnji Mario Zovko po zanimanju je elektrotehničar komunikacija. Radio je i u struci, ali i sve druge poslove koji su mu ponuđeni, a već mesec dana je u potrazi za poslom, ostavljajući biografije preduzećima za koja procenjuje da bi im mogao biti interesantan. Iako bi njegovo zanimanje trebalo da garantuje sigurnu budućnost, pošto se radi o telekomunikacijama, u praksi je suprotno.
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje, na osnovu pokazatelja kojima raspolažu, a to su potrebe poslodavaca i stručna sprema nezaposlenih, kažu da su u ekonomiji suficitarna zanimanja hemijskih, prehrambenih i poljoprivrednih tehničara, zatim bankarskih i carinskih tehničara, tehnilari drumskog saobraćaja. Za neka zanimanja se može reći i da su suficitarna i da su deficitarna, kao što su neka zanimanja iz građevinske struke – i ponuda poslova i broj nezaposlenih je veliki, ali zbog rada na crno ili nedovoljnog iskustva ne dolazi do smanjenja ponude, odnosno tražnje.
Što se tiče deficitarnih zanimanja, u ovoj službi budućim srednjoškolcima preporučuju da se školuju za konobare, kuvare, farmaceutske tehničare, zavarivače, stolare, metalostrugare i metaloglodače. Traženi su pekari i mesari, ali je problem u tome što poslodavci od kandidata za ove poslove traže – radno iskustvo.
Po poslednjim podacima, u Subotici je evidentirano 11.515 nezaposlenih. Tokom ove godine posredstvom Nacionalne službe za zapošljavanje zaposleno je 4.722 ljudi. Od toga, najviše sa četvrtim stepenom stručne spreme, a najmanje sa šestim stepenom.