Noćas u Suboticu stiglo stotinak migranata

Noćas nešto iza ponoći u Prihvatni centar u Subotici stigla su dva autobusa sa oko stotinak migranata i izbeglica. Kako saznajemo sa lica mesta migrante je dočekao Crveni krst koji im je pripremio hranu i tople napitke, a smešteni su u tople barake gde im je ponuđena medicinska pomoć. Migranti su uglavnom mlađe dobi, pretežno muškarci ali ima i dve porodice sa maloletnom decom.
Migranti, koji su pretežno izjavljivali da beže iz ratom zahvaćenih područja, doveženi su iz Preševa i Šida, gde zbog gužve nisu mogli da budu smešteni, a očekuje se da će tokom dana nastaviti svoj put. Cilj im je da se probiju na zapad, pre svega do Nemačke i Austrije.
Iako je talas migranata na severu Bačke poprilično usporen i značajno smanjen postojanje zimskog Prihvatnog centra već prvom prilikom pokazalo se kao pun pogodak, pogotovo za vreme zimskog perioda i temperature koja je noćas u našem gradu bila nekoliko stepeni ispod nule.
Novopridošle migrante jutros su obišli Milimir Vujadinović, član Gradskog veća zadužen za socijalna pitanja i dr Nenad Ivanišević, državni sekretar u ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Po rečima Vujadinovića ovaj Prihvatni centar pokazao se kao odlično rešenje jer se po prvi put sistematski kanališu izbeglice i raseljena lica pa se izbeglice više ne nalaze na više lokacija nego na jednoj na kojoj se evidentiraju, pruži im se neophodna medicinska pomoć i što je najvažnije borave na toplom, dobijaju neophodnu hranu i brigu tokom njihovog kratkog zadržavanja.
- Neki od njih su bili pogoršanog zdravstvenog stanja, jutros smo tamo uputili ekipe Doma zdravlja i Crvenog krsta i svima će biti ukazana neophodna medicinska pomoć – istakao je Vujadinović. - O njihovom daljem kretanju odlučuje radna grupa Vlade Srbije i Komeserijat za izbeglice i migracije, ali pretpostavljamo da se neće dugo zadržavati, jer niko od njih ne želi da ostane u Subotici već što pre da dođe do granice i uđe u EU. Za sada nemamo najave da će dolaziti još ljudi, za ovu grupu nam je juče javljeno da budemo spremni i mi smo svoj zadatak ispunili, niko na minus deset nije ostao napolju. A ako bude i dalje bilo priliva ljudi, mi smo spremni da reagujemo.
Nešto posle 10 časova iz Crvenog krsta stigle su nove količine sveže hrane koja je odmah podeljena korisnicima Prihvatnog centra.
Za 12 časova zakazano je obraćanje predstavnika grada povodom trenutne situacije vezane za broj migranata pristiglih u Suboticu.
Prihvatni centar u Subotici otvoren je sredinom novembra i prvi put je u upotrebu stavljen noćas. Adaptaciju i opremanje je finansirala organizacija Arbeiter - Samariter - Bund (ASB). Površina objekta je 580 kvadrata, a može da primi oko 150 ljudi. Objekat je povezan na gasovodnu i kanalizacionu mrežu, ima upravnu zgradu gde su smešteni administracija i lekarski tim koji se brine o zdravlju migranata.
S obzirom da je objekat građen kao multifunkcionalan kada se završi migrantska kriza predviđeno je da se pretvori u edukativni, ili omladinski centar koji bi koristio Grad Subotica.
Za prihvat maloletnih lica renoviran je prostor i u Domu "Kolevka".
Povezana vest

Sta su planovi sa njima?
Status?
Kuda su krenuli?
derstandard.at/2000029410 … setzung-ist-voellig-offen
šta se hoće sakriti?
kao i drugih sojalnih davanja, za nasu radnicku klasu i građanstvo.
Izgradjene objekte prepustiti sirotinji Subotice ,ljudima u stanju socijalne potrebe, a takvih u našem gradu ima par stotina !!!
Stigli noću, organizovano autobusom, na licu mesta za prihvat spreman Crveni krst, odmah ujutro ih obišla partiokratija... Kako to sve funkcioniše, kao švajcarski sat! A mi ostali, zar smo građani drugog reda u sopstvenoj državi?
Ekonomski genocid koji su pojedini tajkuni uradili sopstvenom narodu nikog iz fotelja ne dotiče.
Да ли ови мушкарци млађе доби имају сестре, жене, мајке, баке, тетке итд ?
Кад повучем паралелу и сетим се наших избеглица које су 90-их долазиле са целом фамилијом, комшилуком будући да у ратом захваћеном подручју није био могућ живот ни под којим условима.
Овако се стиче утисак да из ратног подручја долазе само млађи мушкарци, а шта је са женском и старијом популацијом која је далеко угроженија од наведених !?
Као потврда: у граду Алепо се налазила најмодернија онколошка болница на блиском истоку. Побуњеници су је разорили са две аутобомбе, само зато што је имала стражу регуларне армије. Сличних примера има и за супротну страну, али много мање.