Novi prečistač otpadnih voda kasniće šest meseci
- Završeni su prethodni taložnici, pumpna stanica i naknadni taložnici, urađena je mašinska montaža, ali je zastoj nastao kod izgradnje aeracionih bazena - kaže Rabakezi, koji očekuje da bi novi prečistač već u februaru mogao da delimično primi otpadne vode, što bi rasteretilo stari prečistač, kojem predstoji rekonstrukcija.
Kada bude stavljen u funkciju, kapacitet prečistača u danu bez kiše biće 36.000 kubnih metara otpadnih voda, što je za trećinu više od sadašnjeg kapaciteta, ali u vreme kiša, kada će se aktivirati sve tri linije, kapacitet će mu biti 108.000 kubnih metara, što je tri puta više od mogućnosti starog prečistača.
Novi prečistač bi trebalo da obezbedi i viši nivo prečišćavanja vode koja se uliva u Palićko jezero. Do sada je postojao samo biološki prečistač, odnosno uz pomoć bakterija uklanjane su nečistoće, ali ne i mineralne soli, koje su upravo imale efekat „veštačkog đubriva" za alge u vodi jezera.
- Nakon godinu dana, celokupna voda u Paliću biće promenjena. Međutim, ne treba očekivati da će jezero postati bistro i prozirno, budući da je reč o plitkom, nizijskom jezeru - objašnjava Rabakezi.
Najveći deo novca za gradnju prečistača Subotica je obezbedila kreditom od oko devet miliona evra, koji je uz garancije vlade podignut novembra 2006. Kredit će biti otplaćivan do 2019. a jedna od obaveza iz ugovora je i da cena litra vode za građane dostigne cenu koja važi za pravna lica. Iako je od trenutka potpisivanja ugovora voda već poskupela za Subotičane (3,3 odsto), Rabakezi objašnjava da ona još uvek ne poskupljuje tempom koji bi bio potreban za otplatu kredita, budući da je vlada ograničila povećanje cena komunalnih usluga.