Komentara: 14
Pregleda: 6265

Novi servis omogućava roditeljima više vremena za decu

11.02.2019. u 15:07h
Izvor: Subotica.com
Od novembra prošle godine, pri gradskoj organizaciji Crvenog krsta funkcioniše Servis za podršku roditeljstvu, kako bi se zaposlenim roditeljima omogućilo da vreme koje provode u obavljanju svakodnevnih kućanskih poslova posvete svojoj deci.
Novi servis omogućava roditeljima više vremena za decu

Projekat je pokrenut na inicijativu ministarke bez portfelja za demografsku i populacionu politiku, Slavice Đukić Dejanović, a njime su za sada obuhvaćeni Subotica, Sombor, Apatin i Odžaci, u kojima gradske organizacije Crvenog krsta nude uslugu pranja, sušenja i peglanja velikog veša.

- Suština je da se roditeljima oslobodi vreme, kako bi mogli kvalitetno da ga provedu sa decom, dok teret jednog dela kućnih poslova Crveni krst preuzima na sebe. Veš svake porodice se pere, suši i pegla odvojeno, što je bila najčešća nedumica roditelja koji su želeli da se prijave, a mi smo im veoma rado izašli u susret i pokazali kako se to radi - kaže Nevena Lukić, koordinatorka projekta u Crvenom krstu Subotica. - Takođe, važno je razbiti i predasudu koja je prisutna, pre svega, kod mnogih žena, a to je da će se pokazati kao nedovoljno sposobne ili angažovane ukoliko se prijave na Servis, što apsolutno nije slučaj.

Novi servis omogućava roditeljima više vremena za decu

Predrasude nema naša sugrađanka Ljiljana Bulatović, zaposlena majka dvoje dece, koja uslugu Servisa koristi od 10. januara, kada je njenu porodicu zadesila velika nezgoda. Naime, porodičnu kuću je iznenada zahvatio požar, te su u nedostaku prostora u kojem će boraviti dok traje obnova, privremeno smešteni u prostorijama Crvenog krsta, dok joj ispomoć u vidu čistog i ispeglanog veša mnogo znači.

- Da nema Servisa i ovih divnih ljudi iz Crvenog krsta, prosto ne znam kako bih i gde mogla da operem, osušim i ispeglam veš. Ovde ga samo donesem i pokupim kad je gotovo, a to je za svaku ženu, naročito zaposlenu majku, od velike pomoći - ističe Bulatović.

Novi servis omogućava roditeljima više vremena za decu

Naša sagovornica jedna je od ukupno 11 porodica koje trenutno koriste usluge Servisa, a prema rečima Lidije Segedinčev, sekretarke Crvenog krsta Subotica, ostala su slobodna još četiti mesta koja mogu da popune porodice koje su u stanju potrebe.

- Bitno je da su to porodice sa dvoje ili više dece, da su deca ispod 15 godina starosti, da je majka zaposlena i da ukupna primanja porodice ne prelaze 100.000 dinara. Ukoliko su u pitanju samohrani roditelji, nema značaja da li je to majka ili otac, a uslovi su potpuno isti. Dakle, ovde nije naglasak na pomoći samo socijalno ugroženom stanovništvu, već roditeljima koji su zaista u potrebi - poručuje Segedinčev. 

Zainteresovane porodice koje ispunjavaju uslove, mogu da se prijave lično u prostorijama Crvenog krsta, a sve informacije mogu dobiti pozivom na broj 024/621-101. Projekat će trajati do marta, a iz Crvenog krsta se nadaju da će na osnovu dobrog odziva i pozitivnih iskustava zaživeti i da će se proširiti na još neke delatnosti.

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 6 godina i 1 mesec
Komentara: 14
Pregleda: 6265
Povezane teme

crveni krst

crveni krst subotica

servis za podršku roditeljstvu

Komentara
14
Napiši komentar
Vlado
pre 6 godina i 1 mesec
Odgovori
Ovo ima smisla da se ves pere na ruke na reci. Odprilike treba mi 2 minuta da stavim ves u ves masinu i da je ukljucim i oko 3 minuta da stavim ves da se susi. Da spakujem ves i odnesem sa Prozivke treba mi oko 20 minuta (bez trazenja parking mesta i placanja). Isto toliko mi treba da pokupim ves i donesem kuci.
Ono sto bi pomoglo roditeljima je skolski autobus. Pomogle bi i sportske aktivnosti koje bi organizovani prevoz propratio.
Pomogli bi i sa normalanim i kvalitetnim ruckom u skoli jer vecina roditelja dolaze sa posla tek oko 17-18h i do tada se jedu sendvici i peciva iz pekare. Posle 18h nije nikome do kuvanja.
Pomogli bi sa raznim aktivnostima kao sto je npr modelarstvo, slikarstvo, upoznavanje sa raznim zanatima i razne druge kreativne aktivnosti. (opet treba organizovani prevoz)
Organizovane biciklisticke ture do Palica i slicno.
Organizovanje takmicenja u raznim sportskim, umetnickim i drugim disciplinama.
Sve ovo drzavu malo kosta a puno ce deci znaciti.
Gordana
pre 6 godina i 1 mesec
Svaka čast Vlado za iznetu ideju o školskim autobusima, i autobusima koji bi bili organizovani da decu voze i vraćaju sa aktivnosti. To je upravo ono što nam je potrebno da umesto svi mi pojedinačno vozimo decu, pravimo guzvu u saobraćaju na parkinzima, lepo decu ispratimo/sačekamo a za to vreme uradimo kućne poslove umesto što to vreme uzaludno trošimo čekajući ih negde u blizini da završe svoje aktivnosti.
Coyote Nervosius
pre 6 godina i 1 mesec
Imate redovne gradske linije i naučite decu da idu peške.
Nemojte od njih praviti invalide.
Od prvog razreda osnovne škole smo išli sami u školu i iz škole, bez mobilnih
telefona .... i zamislite šta ...... svi smo preživeli.

A kuvanje, pranje i peglanje ..... sve se to može sam postići ..... sve ostalo su izgovori,

Ali neeeee .... mnogim roditeljima su se deca desila, sami roditelji se nisu
izživeli .... nedostaje im lutanje, skitanje ..... e zato su deca nevaspitana,
zapuštena, ..... divlja ......
Vlado
pre 6 godina i 1 mesec
Mozda radim od 9 do 18. Na posao krecem u 8, a dolazim u 19h. Radim svake subote.
Zena radi u smenama. Tako je u mnogim porodicama.
Moji roditelji su u 15-16h vec bili kuci i dve subote godisnje su radili i bili smoreni ceo mesec zbog te subote.
Odrastao sam na Prozivci i kao sto rekoh trening mi je bio ispred nosa i mogao sam da biram sta cu trenirati. Sada tako nesto ne postoji. Svaka punoletna osoba koja se nije "propisno" ponasala na ulici isla je u policiju na "razgovor". Sada policija mora da pazi na ljudska prava, a budale Sud pusti posla 2 sata. Automobile je imala svaka peta porodica a sada svaka.
Nasi roditelji kada su bili mali nisu mrdnuli dalje od svoje ulice, a autobus su koristili jednom godisnje. Povremeno su isli u Dom kulture da gledaju TV ili da budu na nekoj igranci.
Jednostavno ne vredi porediti decu tada i sada jer nije isto vreme, nije isto okruzenje, nisu isti zahtevi i zelje, nisu isti uslovi i nisu iste potrebe. Rekao bih da su sada deca mnogo mirnija.
Majmun
pre 6 godina i 1 mesec
Odgovori
Utrpaš u mašinu veš-1 minut, kada je gotovo, proširiš veš max 5 min. O čemu se ovde tačno radi? Ja bih trebala nositi negde veš, i doći po isto. Jel to ušteda vremena? Može li nešto pametnije kao vest?
Tako je
pre 6 godina i 1 mesec
Istina!!!
Smoki
pre 6 godina i 1 mesec
Zaboravio si peglanje i sušenje majistore. To je malo više od 5 minuta.
Sljaker
pre 6 godina i 1 mesec
Odgovori
".....Projekat ce trajati do marta....." .....znaci jos dve nedelje. Hvala Vam sto ste nas na vreme obavestili o postojanju istog
Sanja
pre 6 godina i 1 mesec
A izvini, šta te sprečava da dođeš u naredne dve nedelje i prijaviš se? Kratak rok? Ma ajde, molim te, samo da bi nešto prigovorio ili progovorila, ne znam šta si
Ovo je pilot probni projekat, očigledno je da je ispunio svrhu i očekivanja tako da verujem da će ovo i zaživeti kao trajni servis
Opalac
pre 6 godina i 1 mesec
Odgovori
Koji je to tacno "veliki ves"? Da li se meri po tezini ili po povrsini? I zasto pranje "malog vesa" oduzima manje vremena od "velikog"?
Ja
pre 6 godina i 1 mesec
Meni to odlicno zvuci, jer cebad ni u teoriji ne mogu da utrpam u masinu koja pere do 6kg vesa, recimo. Hemijska cistiona mi je jedino resenje bila, do sada.
tukerola
pre 6 godina i 1 mesec
Odgovori
GORDANA - VLADO
Kako mislite da autobusi budu posebno organizovani i da voze decu na aktivnosti?

Za početak razmislite o sledećem:
1. U koje vreme i kojim relacijama bi taj autobus saobraćao?
2. Koliko bi Vam trebalo autobusa za to?
3. Kako to mislite da se ostvari, kada su treninzi na različitim lokacijama i u različito vreme?
4. Kako mislite da pokrijete sve delove grada, a da pri tome izađete svima u susret?
5. Da li je uopšte moguće izaći svima u susret, s obzirom da treninzi ne počinju u isto vreme i različito traju?
6. Ko bi to sve plaćao?

AJDE DA IPAK RAZMISLIMO PRE NEGO ŠTO NEŠTO PREDLOŽIMO!!!!!
Vlado
pre 6 godina i 1 mesec
Organizacija. Ne znam da li ti ta rec nesto znaci.
Pricas kao da sam nesto novo izmislio. Ovo u nekim drzavam funkcionise bez problema.
6-7 linija pokriva ceo grad (ne racunam tu skracene linije).
Nekada si npr u Sonji Marinkovic imao karate, mali fudbal, kosarku, odbojku, kickbox, aikido. Na karate je islo preko 200 dece. Na kosarci smo imali 2 tima. Svaki vikend smo imali neke turnire.
Jedini problem mojih roditelja je bio kako obezbediti novac za trening, a i to bi sada uveo besplatno.
Tako je bilo u vecini osnovnih skola. Svi ti sportovi su izbaceni da bi se sala izdavala rekreativcima. Mislim da bi deca trebala da imaju prednost.
Eto tu cak ni ne treba prevoz za decu sa Prozivke. Tako moze u svakoj skoli da se organizuje i resio si vise od pola problema koje si ti naveo.
Pruzeno je veliki broj mogucnosti.
Najlakse je reci "ne moze, komplikovano" i onda ukljuci TV i slusati kako nam je lepo.
Bibi
pre 6 godina i 1 mesec
Odgovori
Samo da odgovorim onom Coyote N.....danas su udaljenost od pojedinih naselja do prve škole i po 2 km i ne žive svi u centru grada! Teško je dete u nižim razredima osnovne pustiti da luta ulicama do škole-prvo što će se izgubiti, a drugo: čoveče, čitaš li ti novine? Koliko otmice, silovanja i ubistva dece ima u današnje vreme!? Samo nenormalan roditelj bi pustio dete samo u školu. Jedna linija pod hitno mora da se organizuje, i to od kraja Čordaškog puta do Jovan Mikić škole....za početak.
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.