Novi talas migranata
Niko od njih nije zatražio azil u našoj zemlji, jer njihova namera da dođu do zemalja zapadne Evrope. U želji da pobegnu iz siromaštva i progona, migranti iz Pakistana, Avganistana, Somalije i drugih zemlja pokušavaju da ilegalno pređu Srpsko-Mađarsku granicu.
U Subotici migranti uglavnom borave na napuštenim salašima i kućama, kao i gradskoj deponiji. Zbog svih mera koje srpska i mađarska pogranična policija preduzela, granični prelazi postaju neprobojni i migranti se više kreću ka hrvatskoj i rumunskoj granici. Prema novom zakonu koji je donet u Mađarskoj, migrantima je dovoljno da zatraže azil i onda ostaju u njihovoj zemlji.
Migranti uz pomoć Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila koji im zajedno sa Istočno-evropskom misijom, lokalnom humanitarnom organizacijom, pomažu da prežive, spoznaju svoju pravnu poziciju i postojeće pravne alternative u našoj zemlji. U Centru za zaštitu i pomoć tražiocima azila objašnjavaju da malo njih traži azil u našoj zemlji i da im ona uglavnom služi kao tranzitna.
Početkom godine je razbijen jedan krijumčarski lanci, ali ubrzo je formiran drugi. Za sada, migratorni put iz Turske jeste najveći put koji vodi do Evrope i u koji se ulivaju mnoge afričke i azijske migratorne rute, a Grčka i dalje predstavlja zemlju koja trpi najveći pritisak ilegalnih migracija u Evropi.