Novi Zakon o izvršenju i obezbeđenju
Najznačajnija izmena odnosi se na ponovno uvođenje prava žalbe u izvršni postupak. Ova izmena će dužniku omogućiti da na odluke koje donosi kako sud, tako i izvršitelj uloži žalbu, o kojoj će odlučivati višestepeni sud.
„Viši sud i Privredni apelacioni sud ponovo se vraćaju u izvršnu materiju za razliku od postojeće situacije gde u izvršnoj materiji postoje samo osnovni sudovi ili privredni sudovi. To je dovodilo do velikih problema sa neujednačenom sudskom praksom i samim tim građani nisu imali pravnu predvidivost kada je u pitanju izvršni postupak - kaže pomoćnica ministra pravde, Nela Kuburović.
Takođe, novi Zakon o izvršenju i obezbeđenju predviđa veća ovlašćenja izvršitelja. Poverilac više neće biti u mogućnosti da bira između sud i izvršitelj, već će prilikom podnošenja predloga za izvršenje morati da se opredeli za izvršitelja koji će sprovesti postupak. Predviđenim izmenama, učešće suda će biti nešto manje, te će se njegova uloga odnositi na kontrolu postupka.
- Novi Zakon o izvršenju i obezbeđenju donosi veće ovlašćenje izvršitelja u izvršnom postupku, ali nama u Komori izvršitelja je drago što je to usledilo nakon trogodišnjeg rada izvršitelja i nakon analize našeg rada. Ministarstvo pravde je konstatovalo da su rezultati izvršitelja značajno bolji nego što su bili u prethodnom periodu rezultati suda, te je nakon toga usledilo proširenje nadležnosti- kaže predsednik Organizacione jedinice Komore izvršitelja za područje Apelacionog suda u Novom Sadu, Vujadin Masnikosa.
Iako je već prethodnog meseca izmenjena tarifa, čime su smanjene naknade za rad izvršitelja za najmanje iznose potraživanja, po kojoj je za iznose potraživanja do 12.000 dinara tarifa smanjena za skoro 50 procenata, u toku je rad na novoj tarifi. Cilj je da tarifa, koja će pratiti primenu novog Zakona bude transparentnija, kako bi i poverioci i dužnici bili upoznati sa cenom svake usluge.