Obeležavanje Svetskog dana zdravlja: "Vektorske zarazne bolesti – mali ubod, velika opasnost"
Vektorske zarazne bolesti su oboljenja koje prenose insekti. Pre nego što dospeju u čoveka ili životinju, određeno vreme provode u vektoru, odnosno prenosiocu, a to su najčešće krpelji i komarci. Iako se pod Vektorskim oboljenjima smatra veliki broj zaraznih bolesti, one najčešće u svetu i kod nas su Lajmska bolest i Virus zapadnog Nila.
Ove dve bolesti godišnje predstavljaju 17 posto ukupnih zaraznih oboljenja u svetu. Najčešće su sezonskog karaktera, javljaju se u rano proleće i traju do kasne jeseni, međutim, sve češće i u zimskom periodu. Od Lajmske bolesti je prošle godine u Subotici obolelo 9 sugrađana, a od Virusa zapadnog Nila njih troje. Veliku ulogu u njihovom prenošenju igraju učestala putovanja, trgovina, kao i migracije koji su učinili da opasnost od ovih bolesti bude još veća.
U suzbijanju ovih bolesti najefikasnija su tretiranja komaraca i krpelja, koja se svake godine sprovode u nekoliko navrata. U veterinarskim stanicama u Subotici beleži se povećan broj slučajeva u kojima su životinje zaražene krpeljom.
Kako bi se uspešno zaštitili od vektorskih zaraznih bolesti, potrebno je redovno održavanje lične higijene i higijene životnog i radnog prostora i izbegavanje dužeg boravka u kontaktu sa životinjama i insektima. Prema istraživanju Zavoda za biocide o postojanju komaraca zaraženih Virusom zapadnog Nila, koje je tokom avgusta prošle godine sprovedeno i u Subotici, na dve od deset lokacija obuhvaćenih istraživanjem pronađeni su komarci zaraženi ovim virusom. Komarci su pronađeni kod Hipodroma i Senćanskog groblja.