Obeležen Dan borca
Vence na spomenik svim junacima koji su živote dali u borbi protiv fašizma položili su Načelnik Severnobačkog okruga Dragi Vučković, načelnik Policijske uprave Subotica Nenad Sekulić, ispred grada Veljko Vojnić, kao i predstavnici Vojske Srbije, Jevrejske opštine, SUBNOR-a, Udruženja "Centar Tito" i subotičkog SPS-a.
Subotica je, prema tadašnjem broju stanovnika, dala ogroman broj žrtava u oslobodilačkoj akciji. Cifre se kreću od 7 do 8 hiljada boraca, ali predsednik gradske organizacije SUBNOR-a, Maksim Bakrać, smatra da ih je bilo i više.
- Danas se navršava 80 godina od prvog ustanka u pokorenoj Evropi, u jednoj slobodarskoj zemlji, koja ne trpi otpor, koga su fašističke snage bombarovale, podmuklo, 6. aprila 1941. godine. Centralni komitet dao je 4. jula zeleno svetlo da se ide na ustanak. Odmah zatim, 7. jula, u Beloj Crkvi, Žikica Jovanović Španac opalio je prvi metak i tada je počela borba za slobodu. - rekao je Bakrač. - Mi smo mali narod, na putu velikim narodima, ali veoma hrabar i ponosit. Mi svoju slobodu, nažalost, skupo plaćamo u životima. Samo u Drugom svetskom ratu poginulo je preko 300.000 boraca, a gde su oni koji su bili u logorima ili završili jamama. Prva žrtva koja je nastradala iz ovog grada je ugledni građanin sa Kelebije, ubijen ispred Gradske kuće.
Iako je naša država 2001. godine ukinula Dan borca kao državni praznik, to ne umanjuje njegov značaj, smatra Veljko Vojnić, zamenik predsednika Skupštine Subotice.
- Na današnji dan 1941. godine, u kući Vladimira RIbnikara, na Dedinju, održao sastanak Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije na kojoj je doneta odluka o podizanju oružanog ustanka protiv okupatora, fašističkim snagama i njihovim pomagačima. Tada je doneta odluka da se formiraju Narodnonoosloboilački partizanski odredi, što i značilo početak organizovanog otpora okupaciji. - rekao je Vojnić
Obeležavanje je nastavljeno na Spomeniku "Njihovoj vernosti" gde su okupljeni takođe položili vence i minutom ćutanja odali počast borcima za slobodu.