Obeležen Dan borca
Dan borca, koji je nazivan i „praznik ustanka naroda Jugoslavije“, obeležava se u spomen na godišnjicu sednice Politbiroa Centralnog komiteta KPJ na kojoj je donesena odluka o podizanju oružanog ustanka.
- Ovo je veliki praznik za nas. Tada je doneta odluka o podizanju ustanka, a ništa nije bolje ni danas, Srbija je pritisnuta sa svih strana i obeležavanjem ovakvih datuma je veoma značajno zbog svih, od dece i omladine, do poštovalaca tekovina NOB-a – ističe Aleksandar Toković, predsednik subotičkog SUBNOR-a.
Ovom prilikom Orden borca, najviše boračko odlikovanje, dodeljeno je Marici Maričić (88), rođenoj Marks, koja je preživela rat, logore i sremsku ofanzivu.
- Sećanja su još uvek živa. Ne mogu se zaboraviti ono što smo doživeli, ti lični postupci prema nama. Bila sam u logorima, svim vojvođanskim, sa pet godina. Preživeli smo zahvaljujući ljudima koji su imali smelosti da nam pomognu. Jednom prilikom čuvar u kaznioni, kada su nas pustili da izađemo napolje da prošetamo, samo je otvorio vrata i majku i nas da izađemo napolje, zaustavio je nekog čoveka i poslao nas u Laćarak. Tako smo preživeli. Bilo je zaista strašno – seća se baka Marica, koja je radni vek provela kao profesorka ruskog u našem gradu, a sada starost provodi u Gerontološkom centru.
Subotica je jedan od gradova koji neguje kulturu sećanja i nekoliko puta godišnje odaje počast stradalim borcima, bez obzira kada su položili živote na braniku otadžbine.
- Subotica je dokazala mnogo puta da su slobodarstvo i podviti, bili oni pre sedam ili dve decenije, putokaz za nas jer se za budućnost moramo boriti. Zahvaljujući onima koji su se borili puškom mi danas možemo da se borimo znanjem i radom u miru i stabilnosti – poručio je Marko Marić, pomoćnik gradonačelnika Subotice.
Po rečima Jove Baroševčić, predsednika SUBNOR-a Vojvodine i potpredsednika SUBNOR-a Srbije, nije bilo lako 1941. godine reći “NE” i odlučiti se na neprihvatanje ideologije koja potlačava.
- Posle ove sednice, počeli su ustanci u svim republikama. Počeli su da se formiraju odredi, koje će prerasti u brigade, korpuse pa na kraju i armije. Velika su to stradanja bila. Zato se poklanjamo svima koji su dali svoj život i to njihovo delo nikada neće biti zaboravljeno – jasan je Boroševčić. – Subotički partizanski odred je bio primer kako su svi narodi bili udruženi i zato su i pobedili. Mašinerija nije mogla da ugasi srce pobednika a to smo bili mi, pokazalo se da tehnika nikada ne može da pobedi ljudski duh.
Za državni praznik Dan borca proglašen je 26. aprila 1956. godine i proslavljao se svake godine, a nakon raspada SFRJ, postao je državni praznik Savezne Republike Jugoslavije, pa se potom obeležavao samo u Srbiji. Odlukom Vlade Srbije ukinut je 2001. godine, ali se praznik i danas, nezvanično, proslavlja u organizaciji Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR).