Obeležen Dan oslobođenja Subotice od fašizma
Na današnji dan pre 79 godina, borci Subotičkog partizanskog odreda i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije u sadejstvu sa Crvenoarmejcima oslobodili su naš grad od fašističkog okupatora. Na dan u kom je njegov grad izvojevao slobodu, u odlučujućem okršaju koji se dogodio na železničkoj stanici, smrtno je ranjen komandant Subotičkog partizanskog odreda Jovan Mikić Spartak, podsetio je gradonačelnik Subotice Stevan Bakić nakon polaganja venaca.
- Iako udaljena od najžešćih ratnih operacija, ogromnog danka u ljudskim životima nije bila pošteđena ni Subotica u kojoj su antifašistički pokret činili ljudi različite nacionalnosti i verske pripadnosti, različitog socijalnog statusa i obrazovanja, ali jednistveni u borbi za slobodu - podsetio je gradonačelnk Bakić i dodao da je u Drugom svetskom ratu stradalo više od 7 hiljada Subotičana - Naša zajednička obaveza je da poštujemo herojsku borbu rodoljuba i antifašista čiji su najviši ideali bili sloboda i ravnopravnost svih naroda i njhovo pravo da budu svoji na svome. Obeležavanjem 10. oktobra čuvamo uspomenu na značaj pobede nad fašizmom.
Iz SUBNOR-a podsećaju da je u borbi za slobodu učestvovalo oko dve hiljade Subotičana koji su uglavnom delovali u okviru Osme vojvođanske udarne brigade, a poginulo je njih 586.
- Ne smemo zaboraviti naše heroje, Subotičane koji su dali život da bismo mi danas srećnije živeli. Ne smemo zabroraviti Subotički partizanski odred, kao ni Jovana Mikića Spartaka čije ime je simbol slobode našeg grada. Imamo obavezu da negujemo sećanje na sve njih, jer ništa svetlije i lepše od slobode nema - podvukao je Aleksandar Toković iz gradske organizacije SUBNOR-a - Nikada nećemo zaboraviti naše borce, heroje koji su svoj život žrtvovali da bismo mi imali slobodu. Bili smo na strani pobednika i nećemo dozvoliti reviziju istorije, da oni koji su bili gubitnici budu pobednici. Mladima poručujemo da vole svoju zemlju i da cene pretke koji su im omogućili da žive u slobodi - nadovezao se Jovo Baroševčić, predsednik SUBNOR-a AP Vojvodine.
Vence kod Spomenika žrtvama fašizma, između ostalih, položili su gradonačelnik Subotice Stevan Bakić, načelnik Severnobačkog upravnog okruga Bojan Šoralov, prvi sekretar Ambasade Rusije u Srbiji Stanislav Lupin, članovi nekoliko gradskih organizacija SUBNOR-a, predstavnici Jevrejske opštine, komunisti Subotice, predstavnici Udruženja ratnih i mirnodopskih vojnih invalida, kao i druge nevladine organizacije, političke stranke i partije.