Obeležen Dan oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu
- "Na današnji dan 1944. godine borci subotičkog partizanskog odreda susreli su se kod Malog Bajmoka sa borcima Crvene armije, a vrhunac borbe dogodio se na Železničkoj stanici, gde je teško ranjen Jovan Mikić Spartak, komadant subotičkog odreda" – podsetio je gradonačelnik Jene Maglai i dodao:
- "Ono što ne smemo da zaboravimo je da su antifašistički pokret u Subotici činili ljudi različite nacionalne i verske pripadnosti, različitog obrazovanja i društvenog položaja, ali jedinstveni u borbi za slobodu. Naša obaveza je da se uvek sa ponosom sećamo ovog datuma i odamo počast onima koji su stradali zbog svoje antifašističke orjentacije."
Maglai je naglasio i da danas često postoje pokušaji revizije Drugog svetskog rata i drugačijeg posmatranja antifašističke ideologije.
- "Ti pokušaji naknadnog oblikovanja davno završenih događaja samo se osiromašivala i degradirala puna percepcija prošlosti. Od izuzetne je važnosti da budemo odlučni u borbi protiv takvih pokušaja i politika, naročito što su generacije pre nas platile previsoku cenu za izvojevanu slobodu." – istakao je Maglai i dodao da je oko 7.000 Subotičana stradalo u Drugom svetskom ratu.
Svečanosti su prisustvovali Vladimir Krušev, ambasador Belorusije, Nikolaj Džigulj, sekratar ukrajinske ambasade, Sergej Kosarev, prvi sekretar ambasade Rusije, Dragan Đurić, generalni konzul Hrvatske, Laslo Takač, prvi konzul Mađarske, Maksim Bakrač, predsednik gradskog odbora SUBNOR-a, državni sekretari...
Svečanoj sednici nisu prisustvovali odbornici Saveza vojvođanskih Mađara, dok među delegacijama koje su polagale vence nije bilo predstavnika mađarskog konzulata.
Položeni venci na Spomenik žrtvama fašizma i Crvenoarmejcima
Mnogobrojne delegacije položile su vence na spomenik Žrtava fašizma koji su izgubili živote u borbi dugoj 4 godine protiv fašističkih snaga. Venci su položeni i na spomenik palim Crvenoarmejcima na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi.