Obeležen Dan pobede nad fašizmom
Predsednik Gradskog odbora SUBNOR Subotica Maksim Bakrač rekao je, tom prilikom, da sve slobodarske i demokratske zemlje Evrope, među kojima je i Srbija, obeležavaju 69. godišnjicu veličanstvene pobede snaga antihitlerovske koalicije u Drugom svetskom ratu nad najvećim zlom 20. veka - nacifašizmom, čije su vođe primorane 9. maja 1945. godine na bezuslovnu kapitulaciju posle šest godina ili 2.194 dana.
- Najkrvaviji rat u istoriji čovečanstva, koji je odneo preko 50 miliona ljudskih žrtava, vođen je na prostoru 61 države sveta ili na 22 miliona kvadratnih kilometara, uz učešće oko 80 posto populacije - kazao je Bakrač, poručujući istovremeno da se ne sme dozvoliti da se aveti prošlosti u bilo kom vidu vrate, kako se ne bi desio novi Holokaust, deportacije i masovna pogubljenja.
Predsednik Skupštine grada Subotice Ilija Maravić je istakao da je na današnji dan, pre 69 godina, okončano najveće stradanje i uništavanje koje je ljudska civilizacija ikada videla.
- Deveti maj simbolizuje pobedu slobodnog sveta nad totalitarnim mrakom nacizma koji je pretio da ga uništi. U istorijskoj pobedi nad fašizmom i nacizmom veliki doprinos dala je Narodnooslobodilačka borba, Srbija, a ne može se zaboraviti ni doprinos Subotice. O velikoj ulozi Rusije govori činjenica da je 75 odsto nacističkih divizija uništeno na istočnom frontu i da je najveći broj žrtava dala Rusija - kazao je Maravić.
Posle Drugog svetskog rata, podsetio je, i najkrvavijeg sukoba u istoriji čovečanstva u Evropi je pokrenut proces integracija i unapređenja odnosa kao vid borbe za demokratske vrednosti na čijim stubovima leži današnja zajednica evropskih država.
U našem narodu prisutna je jaka antifašistička tradicija, a mir, solidarnost i tolerancija su principi na kojima se naše društvo razvija, rekao je on, i dodao da se samo zajedno možemo suprotstaviti izazovima današnjice i svakoj pretnji, jer nacizam i fašizam nikada nisu potpuno uništeni.
- Obaveza svih nas je da negujemo tekovine antifašističke borbe i pobede u Drugom svetskom ratu, a to su duboka ljudska opredeljenja za mir, slobodu i toleranciju. U obavezi smo, takođe, da pamtimo i da se podsećamo na sve strahote zla i na sve žrtve koje su pale da bi nama i generacijama koje dolaze bilo bolje - naglasio je Ilija Maravić.
Dan pobede obeležen je i prigodnim programom subotičkih srednjoškolaca. Po završetku svečanosti na Trgu žrtava fašizma, venci su položeni i na spomenik crvenoarmejcima, na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi.