Obeležen Međunarodni dan belog štapa
Problemi i problemčići. Tako članovi Udruženja slepih i slabovidih opisuju svoj svakodnevni život, ali se ne žale, jer kako Danijela Pejić kaže, za svakoga ima mesta pod nebom, samo je potrebno pitati i neko rešenje će se uvek naći.
- Slepi najviše problema imaju u kretanju, ali zato nam je lokalna samouprava obezbedila jako veliku pomoć u vidu personalnih asistenata koje oni finansiraju, a koji su tu da nam pomognu pri svakodnevnim aktivnostima, tako da su na taj način velikim delom rešili naše probleme - kaže Pejić, dodajući da ona i njene kolege učestvuju u raznim aktivnostima tokom cele godine. - Tu je šah ko voli, kuglanje, imamo puno pesnikinja koje pišu poeziju, naša Svetlana Manji je ove godine izdala samostalnu zbirku, imali smo književno veče i organizovanu projekciju filma "Toma" samo za naše Udruženje, za šta smo zahvalni Art bioskopu "Lifka". Aktivni smo koliko možemo i koliko nam naš invaliditet dozvoljava, ali se i trudimo.
Kada je u pitanju zapošljavanje i pronalaženje adekvatnog radnog mesta, članovi Udruženja kažu da je sada sve manje prepreka, pa je tako prošle godine jedna članica uspela da dobije posao u "Kolevci", a ove godine je i jedan mladić, koji se obrazovao za fizioterapeuta i položio državni ispit, zaposlen u jednom privatnom salonu.
- Trudimo se da svakome pomognemo i izađemo u susret, jer mislimo da svaki problem ima rešenje. Na primer, ja radim sa Danijelom i mogu da kažem da se ona čak i više trudi od mene da postigne posao i neki nivo. Pred nekim problemom ja ću da zastanem, a ona nikada, ona se bori uporno da sve probleme rešimo. Mislim da je to jako dobro, zato što to vide i poslodavci, koji će sve manje imati odbojnosti i trudiće se da zaposle ljude, jer invaliditet ne znači nesposobnost za rad, već im treba dati priliku da rade - kaže Valentina Lazarević, sekretarka Udruženja.
Udruženje slepih i slabovidih u našem gradu broji 450 članova različitih životnih dobi, a ove godine je proslavilo i veliki jubilej, 70 godina postojanja. Po rečima Lazarević, u proteklom periodu je urađeno mnogo toga, ali je najvažnije to što članovi više nisu na margini društva.
- Zahvaljujući dobrim ljudima, naše Udruženje danas izgleda kako izgleda i 30 hiljada evra je uloženo zahvaljujući donacijama. Od početka godine pa do danas smo imali 82 donatora koji su pomogli našem Udruženju i zahvaljujući lokalnoj samoupravi naše Udruženje se zove Udruženje slepih i slabovidih, ali je postalo vidljivo u društvu. Mi više nismo na margini, naši članovi su cenjeni u društvu i prihvaćeni - poručuje Lazarević.