Obeležen Međunarodni dan borbe protiv katastrofa
Nesereće i prirodne katastrofe deo su ljudske svakodnevice, a iako postoje slučajevi kada je čeovek pred prirodom nemoć, ipak postoji način da delujemo, smanjimo rizik od katastofe, ili odregujemo na pravi način kada do nje već dođe.
- Pokušavamo da utičemo na svest ljudi, budući da su žrtve svake godine sve veće, kao i šteta od katastrofa, i da ukažemo na to da nije priroda uvek jedini krivac za ove nesreće, već da čovek može svojom svešću i kulturnim ponašanjem da utiče na smanjenje rizika od katastofe - kaže Siniša Trajković, sekretar Gradske organizacije Crvenog krsta Subotice.
Razlličitim aktivnostima koje organizuje u saradnji sa vojskom, policijom, saobraćajnom policijom, komunalnom policijom i vatrogasno-spasilačkim bataljonom, Crveni krst se trudi da ukaže na važnnost pravovremene reakcije i da edukuje ljude kako da postupaju u različiitm situacijama i okolnostima.
- Svake godine radimo obuku timova za delovanje u nesrećama. Pored našeg tima, imamo pokrajinski tim, kao i nacionalni tim za delovanje u nesrećama, u kome su takođe naši članovi, voleonteri i profesionalci zaposelni kod nas. Imali smo ove godine vežbe simulacija u Domu učenika srednjih škola, u školi "Dositej Obradović", u okviru takmičenja u pružanju prve pomoći održana je simualcija, zatim vežba evakuacije u Medicinskoj školi. Na stadionu je zajedno sa učenicima rađena akcija "Matura", gde smo radili simulaciju saobraćajne nesreće, gde je svaka služba prepoznala i izvršila svoj zadatak - dodaje sekretar CK Subotica.
Pre 34 godine, na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, 13. oktobar je proglašen za Dan smanjenja rizika od katastrofa. Gradska organizaicija Crvenog krsta Subotice godinama unazad obeležava ovaj dan zajedno sa partnerima.
- Pokušavamo da ukažemo na značaj ovog dana, i da ga obeležavamo zajedno sa drugim subjektima od značaja za smanjenje rizika od katastrofa. Kroz prezentaciju avaluiramo šta smo uradili proteklih godina - zaključuje Trajković.