Obeležen nacionalni praznik Bunjevaca
Proslava ovog praznika bila je posvećena deci koja uče izborni predmet Bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture u kontinuitetu od školske 2007/08. godine, kada je i uveden u škole, kao i njihovim učiteljima i roditeljima.
Svečanosti su prisustvovali predsedavajući prve elektorske skupštine Đuro Bošnjak, prvi predsednik Nacionalnog saveta Nikola Babić, državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Muhedin Fijuljanin, zamenik gradonačelnika grada Subotice Tomislav Veljković, pomoćnik glavnog i odgovornog urednika RTV Atila Marton, članovi Privremenog organa upravljanja Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine, predstavnici bunjevačkih institucija i brojni građani.
Predsednica Privremenog organa upravljanja Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine mr Suzana Kujundžić Ostojić je, obraćajući se skupu, podsetila da je 23. februara 2003. godine na ovom istom mestu zakazana prva elektorska skupština, da je 45 delegata biralo 21 člana budućeg nacionalnog saveta i da je tom prvom elektorskom skupštinom, kao najstariji, predsedavo Đuro Bošnjak, iz Sombora.
- U aprilu je zakazana prva sednica Nacionalnog saveta. Zakonom je bilo propisano da se ova institucija bavi pravima nacionalnih manjina u četiri oblasti: obrazovanjem, službenom upotrebom jezika, informisanjem i kulturom. Tako je započeo naš bunjevački put za ostvarivanje prava, trnovit, sa puno raskrsnica, a često i slepih ulica. Sve ono što se za druge nacionale zajednice podrazumevalo, Bunjevci su s teškom mukom ostvarivali, kazala je Suzana Kujundžić Ostojić.
Ona je rekla da je svaki praznik prilika da se istakne ono što je najbolje i najuspešnije i da je, s obzirom na to da se bunjevački govor u školama uči sedam godina, ovaj praznik posvećen đacima koji ga uče od prvog dana i u kontinuitetu, kao i njihovim učiteljima i roditeljima.
- Sedam godina radi se na bunjevačkim udžbenicima, a ovih dana dobili smo i saglasnost za njihovo štampanje. Toliko dugo traje i rad na standardizaciji jezika i nastvalja se i dalje. Radi se aktivno i na uvođenju jednog predmeta vezanog za bunjevačku kulturu i jezik na fakultet. Sve su to zadaci koji se moraju završiti ako želimo da budemo jednaki sa drugim nacionalnim zajednicama, a svoju razvijamo i sačuvamo, istakla je Suzana Kujundžić Ostojić.
Muhedin Fijuljanin je čestitao Bunjevcima i nacionalni praznik i na uspesima koje su postigli u ostvarivanju svojih manjinskih prava. Nacionalni saveti su veoma važan mehanizam za ostvarivanje nacionalnih prava svih pripadnika nacionalnih manjina u našoj zemlji i partner državi na putu evropskih integracija, naglasio je Fijuljanin, i dodao da je izvesno da u narednom periodu svi zajedno moramo da radimo na planu boljeg ostvarivanja manjinskih prava svih manjinskih nacionalnih zajednica u našoj zemlji.
U ime grada Subotice i svoje lično ime Bunjevcima je nacionalni praznik čestitao Tomislav Veljković. On je Nacionalnom savetu bunjevačke nacionalne manjine poželeo da u narednom periodu bude jedinstveniji i ostvari sve postavljene ciljeve, a Bunjevcima poručio da samo zajedničkim nastupom mogu mnogo više da utiču na svoju budućnost i poštovanje pripadnika bunjevačke nacionalne zajednice u ovoj sredini.
U okviru svečanosti, Suzana Kujundžić Ostojić je đacima koji od početka uče bunjevački govor i njihovim učiteljima uručila poklone. Ona je, takođe, poklone uručila i porodici Aleksandra i Sonje Martinović, iz Novog Žednika, kao najlepšem primeru kako se čuva nacionalna kultura, jer je njihovo četvoro dece ili pohađalo ili sad pohađa bunjevački govor.
Program su upotpunili đaci koji uče bunjevački govor, čitanjem svojih radova, i članovi Kulturno–umetničkog društva željezničara „Bratstvo”, odigravši nekoliko bunjevačkih igara.