Obeležen Svetski dan autizma
Za sada se ne zna tačan podatak koliko osoba sa ovim poremećajem živi na teritoriji Grada, ali po rečima stručnjaka poslednjih godina dešava se ekspanzija poremećaja koji se dijagnostikuju kao autizam. U Sjedinjenim Američkim državama govori se o razmerama epidemije. Za sada uzrok nastanka vezuje se za genetiku, mada postoje i pretpostavke da ona i nije jedini faktor nastanka poremaćaja.
Po rečima dr. pedijatrije Mire Malagurski u medicini imperativ je rana dijagnoza kao i započinjanje tretmana na vreme koje može da obeća i bolju prognozu za osobu. Iako neuronauka napreduje, autizam i dalje ostaje velika nepoznanica današnjice. Podaci od pre dvadeset godina govore da se autizam javljao kod 4 do 5 dece na 10 000, dok je danas taj broj mnogo veći. Danas ovaj poremećaj se javlja kod jednog od stotinu novorođene dece.
Odnedavno i Subotica ima Gradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom.
Udruženje je osnovano prošle godine, a početkom maja očekuje se i otvaranje prostorija Udruženja koja su trenutno u fazi renoviranja. Nalaze se na adresi Vareška 28.
Uz podršku lokalne samouprave Udruženje je osnovano kako bi se pomoglo u rešavanju problema sa kojima se susreću osobe sa autizmom u svakodnevnom životu.
Pored raznih aktivnosti poput muzičke radionice, psihomotorne edukacije i fizičke aktivnosti na bazenu, za decu postoji i podrška od strane defektologa, logopeda i psihologa. U prostorijama Udruženja, delom sredstava koja su prikupljena na Gradonačelnikovoj humanitarnoj večeri, od maja meseca biće postavljena i senzorna soba, koja je samo jedan deo u terapiji osoba sa autizmom.