Obeležen Svetski dan osoba sa autizmom
Na terenima na Prozivci okupili su se brojni mališani sa autizmom, roditelji, članovi udruženja i sportskih klubova i svi zajedno “odmerili snage” na poligonu, rolerima i drugim sportskim disciplinama.
Sa mališanima su se družili i državni sekretari Nenad Ivanišević i Predrag Peruničić, i Milimir Vujadinović, član Gradskog veća za socijalna pitanja.
-Vlada Srbije, preko resornog ministarstva je za razvoj ovih oblika socijalne zaštite i krovna udruženja opredelila više od 200 miliona dinara. Srbija je pristupila i evropskom programu “Easy”, čiji je cilj razvoj socijalne politike u najširem smislu, i mi očekujemo da udruženja apliciraju za projekte, a naša podrška svakako neće izostati – poručio je Nenad Ivanišević.
Po rečima Predraga Peruničića, državnog sekretara u Ministarstvu omladine i sporta, država čini sve das vi imaju jednake uslove za bavljenje sportom.
-Napravili smo novu strategiju i zakon i deca i ljudi u Srbiji se ne razlikuju. Mnogi su pokušavali da se uvede nova norma i kategorije, pogotovo za ljude sa invaliditetom i različitim poremećajima, ali smo smatrali da svako treba da ima istu šansu jer smo svi jednaki – naglasio je Peruničić. - Osobe sa invaliditetom imaju apsolutno sve kao i ostali sportisti, od nacionalnih priznanja, priprema do takmičenja. Prošla godina je bila neverovatna, osvojeno je čak 30 medalja.
Aktivnosti Udruženja za pomoć osobama sa invaliditetom podržava i lokalna samouprava, koja je dodelila prostorije za rad udruženja a uz pomoć javnih preduzeća, pre svega “Tržnice”, one su i opremljene.
- Prošle godine je izdvojeno oko 420 hiljada dinara putem konkursa, a siguran sam da će biti tako i ove godine – podsetio je Vujadinović. – Na ovoj tabli sam kratko napisao “Svi smo isti” i to je, najkraće rečeno, moj i stav cele lokalne samouprave
I pored sve podrške, deca sa autizmom su teško prihvaćena u društvu i zato o autizmu treba pričati 365 dana, a ne samo jedan dan, jer su problem sa kojima se svakodnevno susreću ogromni.
- Ako bi servis usluga porodicama ušao u sistem zaštite, da deca imaju dnevni i poludnevni boravak, to bi bio jako dobar potez i podrška porodicama kojima ukidaju stručnu podršku po školama. Naša deca su četiri do pet sati u školama, ali je pitanja da li imaju nekoga ko ih osposobavljava za život – kaže Suzana Skenderović, majka autističnog dečaka i predsednica UO subotičkog Udruženja za pomoć osobama sa autizmom