Obeležena godišnjica stradanja Jevreja u Drugom svetskom ratu
Po rečima Srđana Samardžića, člana Gradskog veća za privredu, Hilokaust je bio najveći antisemitistički zločin,kog nije bio pošteđen ni naša zemlja i grad.
- Procenjuje se da je u Srbiji ubijeno 15.000 Jevreja. Srbi i Jevreji živeli su zajedno na ovim prostorima,a u Drugom svetskom ratu delili su istu sudbinu i stradanje od ruke istih dželata - podsetio je Samardžić. -Tog 16. juna 1944. u logore Bačalmaš i Aušvic deportovano oko 4.000 subotičkih Jevreja. Na nama je da ne zaboravimo strašno stradanje ljudi samo zato što su drugačiji,što čuvaju svoje.
Podizanje spomenika i obnova Sinagoge,arhitektonskog bisera Evrope, jedan su od načina da se očuva sećanje na jevrejsku zajednicu i strahote koje je preživela.
- Uprkos svim razlikama bez izuzetka moramo jednako da razmišljamo,a to je da nijedan stav ne sme prouzrokovati stradanje nijednog pojedinca,zajednice i naroda. Odajući počast stradalim Jevrejima ne možemo a da se ne zapitamo kako to čovek može učiniti čoveku - poručio je Balint Pastor, predsednik Skupštine grada. - Nećemo dozvoliti da izbledi sećanje na užas koji se dogodio pre 80 godina. Takođe naša obaveza je da osudimo i da se suprostavimo diskriminaciji i izazivanju mržnje, jer bi se one mogle osloboditi a to uvek ima fatalne posledice.
Jevrejska zajednica ostavila je dubok trak u kulturnom i privrednom životu našeg grada. O tome svedoče velelepna Sinagoga i interaktivna izložba o baštini Jevreja koja je u njoj postavljena.
Predsednik Saveza jevrejskih opština Robert Sabadoš govorio je o stradanjima koja su doživela završni čin pre 80 godina.
- Misao i reč su prvi stepen oblikovanja nekog odnosa u društvu, privrednog i političkog... Od 30ih godina Jevreji su označeni ružnim, nepristojnim i neprihvatljivim što je dovelo do diskriminacije.Tako je deportacija subotičkih Jevreja prošla uz protest malobrojnih - istakao je Sabadoš. - Iz ratnih vihora u Suboticu se vratilo oko 1500 Jevreja,od kojih se oko polovine potom odselilo u novoosnovanu državu Izrael.