Obeležena godišnjica stradanja mladih kraj spomenika „Balada vešanih“
Oni su 18. novembra 1941. godine pred fašističkim prekim sudom osuđeni na smrt i pogubljeni vešanjem. Na spomeniku su uklesana imena 14 mladića i jedne devojke čija se mladost naprečac ugasila.
Sticajem okolnosti njihovu sudbinu u poslednji čas izbegao je otac Geze Babijanovića, koji je pomilovan jer mu je žena bila trudna.
- Otac mi je govorio da je bio dosta hladan, snežan dan, da je Lola Vohl obišla neku baru ovde i da su svi bili dostojanstveni, da se skupio narod. Moja majka je bila trudna, stajala je preko i otac je pomilovan na doživotnu robiju i skinut je sa vešala. Odatle je poslat u Vac Margit Keruti, kasnije u Dahau i odatle se vratio sa vrlo malo njih. Najstariji među njima bio je jedan lekar, Jevrejin. Bili su to mladi ljudi i to raznih nacija, bilo je i Jevreja, Mađara, Bunjevaca i Srba. Nije to bilo partijski, nego je to bio jedan opštenarodni otpor i bunt protiv okupatora – seća se Geza.
Ovaj datum je crnim slovima upisan u istoriju našeg grada, jer su deca, rodoljubi, antifašisti, zbog crne ideologije i strašnih ideja doživeli najgoru moguću sudbinu.
- Pogubljeni su na ovom stratištu ovdem kraj monumentalnog spomenika „Balada vešanih“ . Trudimo se svake godine da obeležavamo ovaj datum, da se prisetimo te dece i duboko poklonimo njihovim senima. Time želimo da poručimo da neonacizam i fašizam nisu dobrodošli. Mladima poručujemo da budu svoji, kreativni, da budno čuvaju slobodu i uspomenu na one koje su najsvetije položili na oltar otadžbine - poručio je Aleksandar Toković, predsednik gradskog odbora SUBNOR-a.
Učenici Politehničke škole položili su po jedan crveni karanfil za stradale mlade Subotičane.
- Naša škola se nekada zvala “18. novembar” u spomen na ove ljude koji su ovde stradali. Oni su bili antifašisti i komunisti i zbog toga su bili i ubijeni. Oni su se borili za svoja prava, za svoj narod i mi smo tu da im odamo počast i da se podsetimo svega što su uradili za nas i za ovaj grad“ – kaže učenica Dunja Mokan.
U ime Grada Subotice, Severnobačkog upravnog okruga i Gradskog odbora SUBNOR-a Subotica, venac je položila delegacija koju je predvodio član Gradskog veća Srđan Samardžić. Vence su položili i predstavnici Jevrejske opštine Subotica, Komunista Subotice i Udruženja „Centar Tito“ i Pokreta socijalista Subotice.
Nakon polaganja venaca na spomenik „Balada vešanih“, položeni su venci i na Jevrejskom groblju, gde je održana komemoracija u znak poštovanja prema stradalim sugrađanima jevrejske nacionalnosti.