Običaje ušarenili kao uskršnja jaja
Na pragu najvećeg hrišćanskog praznika, suživot Subotičana je bogatiji nego u mnogim drugim mestima, jer na severu Bačke i Srbije živi 28 nacija, koje sve različitosti i običaje prilagođavaju zajedničkoj vaskršnjoj radosti.
Ovde možete pogledati fotografije sa Izložbe uskršnjih jaja u Gradskoj kući
Različitost je samo u nazivima, a običaji se sve više prožimaju u multinacionalnoj Subotici. Tu je sačuvano i najviše mešovitih brakova. Prihvatili su jedni od drugih deo običaja, ušarenili ih kao uskršnja jaja. Svetkovine su slične. Ono što je pravoslavcima crkvena liturgija, katolicima je misa. Pred Uskrs poste i jedni i drugi, odlaze na pričest na Veliki petak i u nedelju, pre bogatog uskršnjeg ručka. Ove godine pravoslavci i katolici slave Vaskrs u jednom danu, praznuju u svojim crkvama, ali čestitaju jedni drugima. Izgovorene različitim jezicima uskršnje čestitke brišu granice veroispovesti u Bačkoj. Bunjevački „Sritan Uskrs“, „Čestitamo Isusovo uskrsnuće“, pravoslavni „Hristos vaskrse“ i „Vaistinu vaskrse“, hrvatski „Sretni uskrsni blagdani“ i mađarski „Kellemes husveti unnepeket“ svi razumeju.
Veliki broj Subotičana slavi i katolički i pravoslavni Vaskrs, i kada kalendarski nisu u istom danu. Tako je u porodici Antuša Romića.
– Supruga je Srpkinja, pa slavimo oba Uskrsa. Kada se poklopi kao u nedelju, još smo radosniji. Čestitamo komšijama i rodbini, kuva se šunka i jaja. Ono što mi Bunjevci štujemo, to je Vodeni ponedeljak. Taj katolički običaj imaju samo Bunjevci. Odmah iza uskršnje nedelje ide se po kućama i polivaju devojke parfemima. Domaćice polivače daruju uskršnjim jajima i kite ih cvećem. Ranije su vodom polivali devojke, ali tradicija se menja, običaji su savremeniji – kaže Antuš.
Rožika Laslo je inženjerka u penziji, vedrog duha, u sedamdeset četvrtoj godini. Kaže da je svoje katoličke običaje rado prilagodila srpskim i bosanskim.
– Mađarica sam, ali iz Bosne sam prihvatila neke običaje. Farbanje jaja, oblačenje jaja u čipke, u koprivu, šaranje guščjim perom, kuvanje u lukovini. Pisali smo uskršnje čestitke, pravili ukrase, darivali najbliže, išli na naše mise, a komšije na jutrenja – kaže Roža.
Porodica Trajković slavi oba Uskrsa. Merima je Srpkinja, a suprug Ivan katolik.
– Raduje nas zajednički Uskrs. Sve običaje čuvamo. Malo je razlike. Pravoslavci se kucaju jajima, a u našoj kući katolici to ne rade. Nismo imali vodeni ponedeljak, ali deca se raduju polivačima, kojima domaćice poklanjaju jaje i pomorandžu. Najlepša je radost dece u tom izobilju ukrasa, jela i kolača. Ivan ide na pričest u crkvu, jer posti, a posle fruštukujemo šunku i jaja, ren i pogaču, koju neki nose na posvećenje u crkvu. Malo su drugačiji običaji u pokori. Katolici se tokom posta odriču nečeg što vole. Za mog Ivana su to kolači, dok je pravoslavni post stroži – kazuje Merima.
Neki katolici završavaju Uskrs Belom nedeljom, drugi Vodenim ponedeljkom. Pravoslavci Uskrs slave tri dana, Vaskrs, Vaskrsni ponedeljak i Vaskrsni utorak. Neki su običaji osavremenjeni u odnosu na tradiciju, ali narodu ne smeta. Važno je da se slavi.
N. Harminc