Oboljevanje od osteoporoze u porastu
Osteoporoza je metabolička bolest kostiju u čijoj osnovi je poremećaj metabolizma kalcijuma, nastao u smislu povećanog izlaska ove mineralne materije iz kostiju. Svetski dan borbe protiv ove bolesti je ustanovljen pošto se poslednjih decenija, beleži svuda u svetu i kod nas, negativan trend kretanja osteoporoze – što znači da se povećava učestalost oboljevanja.
Bolest se češće razvija kod osoba ženskog pola i posle menopauze (postmenopauzalna), ali stopa oboljevanja značajno raste poslednjih godina, pa i kod osoba muškog pola, pre svega zbog načina života.
- Ukupno starenje stanovništva, zatim način ishrane prerađena i “brza“ hrana, nedovoljno uzimanje namirnica koje su izvori kalcijuma i D vitamina uz nedovoljnu fizičku aktivnost (kola, kancelarija), kao i nedovoljno bezbednog izlaganja suncu osnovni su faktori koji dovode do značajnog povećavanja učestalosti osteoporoze svuda u svetu, gde stanovništvo živi na ovakav način. To je sedanteran način života, koji često podrazumeva i neodgovarajuće, zapravo za zdravlje štetne navike. Duvanski dim - apsolutno, a kofeinski proizvodi i alkohol u količini većoj od dnevno dozvoljene predisponiraju razvoj ove bolesti. - ističe dr Zorica Dragaš, specijalista socijalne medicine u Zavodu za javene zdravlje Subotica - Rizik oboljevanja povećavaju još i neke druge hronične bolesti, terapija (lečenje) određenim lekovima, kao i hormonalni poremećaji i rana menopauza.
Veoma je važno znati da se ova bolest može i sprečiti, a može se uspešno i lečiti samo je važno otkriti je u početnoj fazi – što je danas moguće relativno lako, bezbolno i jednostavno – merenjem gustine koštane mase.
- Osteoporoza se razvija postepeno i u početku neprimetno, a kasnije uz bolove u kostima, deformitete koštanozglobnog sistema i učestale prelome - koji kasnije nastaju spontano (bez delovalja mehaničke sile), zbog smanjivanja gustine koštane mase. U krajnjem ishodu, a vrlo često se to dešava, osteoporoza dovodi do trajne onesposobljenosti osobe za samostalan svakodnevni život u svom domu. - kaže dr Dragaš
Dve najvažnije činjenice treba posebno istaći - prevencija je moguća i počinje u najranijem detinjstvu i genetski faktor ima određeni uticaj pa to ne treba zanemarivati.