Od dijabetesa boluje 15.000 Subotičana
U Subotici je registrovano oko 15.000 obolelih od dijebetesa, a pretpostavlja se da u Srbiji boluje oko million ljudi - rečeno je povodom Svetskog dana borbe protiv šećerne bolesti, koji je obeležen akcijom „Pokreni se znanjem, protiv dijabetesa“, u okviru koje su održana predavanja, a građani su mogli da prekontrolišu nivo šećera u krvi i krvni pritisak.
- Udruženje za borbu protiv dijabetesa u Subotici broji 300 članova što je malo jer u Subotici jer je obolelih mnogo više – kaže doktorka Hajnalka Požar, predsednica subotičkog Udruženja za borbu protiv dijabetesa - Svetski dan borbe protiv dijabetesa usmeren na prevenciju odnosno na rano otkrivanje oboljenja. Smatra se da polovina od ukupnog broja obolelih i ne zna za svoju bolest. Obolelima je potrebno obezbediti dovoljan broj tračica za proveru nivoa šećera u krvi dok je deci potrebno obezbediti senzore za kontinuirano praćenje nivoa šećera u krvi. Dijabetes je hronična bolest, utiče najpre metabolizam ugljenih hidrata tako da nivo šećera bude povišan a to može da uzrokuje dosta komplikacija, i to promene na krvnim sudovima, srcu, mozgu, na očima, donjim ekstremitetima. Komplikacije mogu da budu veoma ozbiljne. Zbog toga je važno kontrolisanje unosa ugljenih hidrata i praćenja nivoa krvnog pritiska, masnoća i šećera u krvi.
Među onima koji se godinama bori sa dijabetesom je Lajčo Vujković Bukvin, koji kaže da su stroga disciplina i promena načina života i ishrane ključni da bi se bolest držala pod kontrolom.
- Nema više ića, pića i prasića. To vam je cela filozofija. Načinom života i ishrane, bolest se može kontrolisati i tako izbeći komplikacije. Ukoliko se to ne radi, bolest uzima svoj danak. To je bolest koja ne boli, koju ne osećate dok ne uznapreduje. Onda može da bude i fatalna – poručuje Lajčo.