Odložena privatizacija Radio Subotice
- Odluka koju je Skupština grada danas donela stvara mogućnosti da Agencija objavi javni poziv za prodaju kapitala Radio Subotice, i u narednih sedam, osam nedelja ćemo saznati da li ima zainteresovanih za investiranje u ovo predzeće – objašnjava Ljubiša Stepanović, direktor Radio Subotice. - Narodna skuština Republike Srbije na vanrednoj sednici treba da usvoji izmene i dopune Zakona o javnom informisanju i tako bi se otvorila mogućnost lokalnim samoupravama da do kraja oktobra finasiraju rad medija. Ako ne bude zainteresovanih kupaca, postoji novi korak a to je da radnici dobiju besplatne akcije, ali samo oni koji ih do sada nisu dobili, a njih je u ovom momentu samo dvoje. Onda bi se išlo na treći korak a to je stečaj, jer Zakon o privatizaciji predviđa kao stečajni razlog nepostojanje zainteresovanih investitora, te bi već u u novembru mogli da budemo jedan od predmeta Privrednog suda i da se stečajem i gašenjem radija završi tužna priča o informisanju na loklanom nivou.
Po njegovim rečima, neizvesnost i strah vlada kod svih zaposlenih, jer u ovom trenutku niko ne raspolaže potpunim informacijama o tome da li postoji zainteresovani investitor.
- Paralelno sa ovim, teče i drugi proces – Vlada je 28. januara donela odluku i program rešavanja viška zaposlenih i postoji mogućnost da se višak isprati iz preduzeća uz otpremnine, koje su sasvim pristojne, ali za tu odluku opet nedostaje ključni faktor a to je perspektiva, odnosno koliko ljudi mora da ostane da bi se održao program – objašnjava Stepanović. - Kada bismo znali da imamo perspektivu da postojimo na krajnje racionalnim osnovama i sa samnjenim brojem ljudi, onda bi mogli da napravimo spisak ljudi. Ovako ne možemo. Kao direktor sam dužan da napravim program koji je održiv, ali je i tu pred nama jedno novo rasršće a to je da li ćemo raditi na dve frenkvencije koje sada korisitimo, jednu koju smo zvanično dobili i drugu koju koristimo za emitovanje programa na mađarskom jeziku a koju smo dobili uz saglasnost sa Radio Novim Sadom. To zadire u interese nacionalnih veća, od kojih očekujem da se izjasne o tome da li žele da se program emituje na obe frenkvencije.
Da nema zainteresovanih kupaca, potvrdio je i gradonačelnik Jene Maglai i po njemu niko ne može da kaže na koji način će sudbina ovog preduzeća biti rešena.
- Lokalna samouprava će rebalansom budžeta predvideti sredstva za finansiranje ovog produzeća i u naredna četiri meseca, a šta će biti do tada i posle toga, niko ne može da zna. I onda kada je donet zakon je rečeno da će se do 30. juna sigurno ovaj postupak završiti, a evo došli smo do situacije da nije to odrađeno – istakao je Maglai.
Današnja odluka doneta je jednoglasno, a kako se moglo čtu, odbornici opozicije podržali su je u znak poštovanja prema tradiciji radija, dugoj skoro pola veka, i zaposlenima u njemu.
- Ova odluka ne rešava problem zaposlenih koji su trebali da ostanu bez posla za pet dana, a na ovaj način će ostati bez posla za četiri meseca. Problem rešava samo promena medijskih zakona, a to što je sada delimično promenjen, znači da može da se menja – smatra Slavko Parać, predsednik odborničke grupe DS-a.