Održan 20. Sajam zapošljavanja
Oko 36 poslodavaca ponudilo je oko 400 radnih mesta, a najviše šansi imale su osobe koje imaju završeno srednje obrazovanje, kao i oni sa diplomom fakulteta. Akcenat je ovoga puta bio na zapošljavanju mladih.
Radna mesta sobarica, konobar, radnik u proizvodnji, diplomirani elektroinženjer samo su neka od radnih mesta koja su ponuđena na Sajmu zapošljavanja. Jedan od naših sugrađana koji je došao kako bi pronašao zaposlenje je i pedesetrogodišnji Ivan Đurđić. On je posle trideset godina neprekidnog rada u oktobru prošle godine ostao bez posla. Smatra da je Sajam dobra prilika za traženje posla.
Jedan od 36 poslodavaca na današnjem sajmu bio je i Dom za negu starih lica Vila Ankora. Ovo nije prvi put da učestvuju na Sajmu zapošljavanja, a upravo ovim putem prethodnih godina su zaposlili nekoliko osoba.
Cilj ovakvih sajmova je pomoć nezaposlenima da dođu do posla, poslodavcima da uposle novu radnu snagu, a lokalnoj zajednici u smanjenju broja nezaposlenih. Mladi na evidenciji nezaposlenih čine četvrtinu nezaposlenih u SBO i upravo je ovakav sajam prilika da dođu do posla. Putem subvencija u planu je zapošljavanje još 300 osoba do kraja godine, kao i organizovanje mini sajmova zapošljavanja.
Ove godine je iz budžeta grada izdvojeno 17 miliona dinara za zapošljavanje. U Lokalnom savetu za zapošljavanje grada Subotice ističu da je dovođenje stranih investitora i podsticanje domaćih preduzetnika jedan od načina na koji će se pokušati smanjiti broj nezaposlenih.
Sa nezaposlenošću se bori i Vlada Srbije kojoj je jedan od tri najveća prioriteta zapošljavanje mladih ljudi. Najveći problem predstavlja nedostatak praktične nastave u obrazovanju, koji će se u skorije vreme rešiti uvođenjem dualnog obrazovanja i reformom školstva.
Ove godine je za zapošljavanje iz republičkog budžeta izdvojeno oko 3 milijarde dinara, i dodatnih 500 miliona dinara za zapošljavanje osoba sa invaliditetom.