Održan javni uvid u Regionalni prostorni plan Vojvodine od 2021. do 2035. godine
Regionalni prostorni plan, kao najviši planski dokument u pokrajini, daje strateške odrednice za izradu planske dokumentacije na nivou lokalne samouprave, odnosno smernice za izradu planova područja posebne namene i za izradu prostorno-planske dokumentacije.
- Sa druge strane, ovaj prostorni plan ima i horizontalnu komunikaciju, koja predstavlja odnos sa drugim regionima u zemlji, ali i sa prekograničnim regionima - objašnjava Vladimir Pihler iz pokrajinskog Zavoda za urbanizam.
Prostorni plan služi da se utvrde aktuelni problemi na regionalnom nivou i da se daju smernice za njihovo rešavanja ili ublažavanje.
- Kroz regionalne prostorne planove se identifikuju razlike kao i razvojni problemi. Bavimo se time šta je u prethodnom planskom periodu predviđeno, a nije ostvareno. Takođe, pokušavamo da pronađemo rešenja da se to ostvari. Na primer, cilj je da se smanje regionalne razlike unutar Vojvodine, odnosno razlike između sela i grada, te između pograničnih i centralnih delova pokrajine. To je hronična tema, a kroz regionalna prostorna planska rešenja pokušavamo da minimalizujemo te razlike u Vojvodini.
Nacrt Regionalnog prostornog plana, koji je subotičkoj stručnoj javnosti predstavljen danas, izrađen je za period od 2021. do 2035. godine, a ovo je 3. takav plan na nivou pokrajine.
- Prvi regionalni prostorni plan urađen je još 1978. godine i on je važio do 2000. kada smo imali period zastoja i onda je, 2010. godine, donet naredni koji je važio do prošle godine. Tako da, sada već imamo jedan kontinuitet planiranja na regionalnom nivou u AP Vojvodini.
Osim u Subotici, Nacrt Regionalnog prostornog plana Vojvodine od 2021. do 2035. godine na javnom uvidu je u još šest gradova i opština u pokrajini, dok će javna sednica Komisije za javni uvid biti održana 11. maja u Novom Sadu.