Održan okrugli sto na temu razvoja biciklizma u Subotici
Poboljšanje biciklističke infrastukture kroz održavanje postojećih i izgradnju novih staza, te izdvajanje širokih pešačkih zona u kombinovane pešačko-biciklističko-rolerske staze, bile su teme o kojima su predstavnici CEKOR-a razgovarali sa predstavinicima lokalne samouprave na današnjem okruglom stolu. Po rečima Nataše Đereg, direktorke CEKOR-a, cilj je bio da se najpre prepoznaju problemi s kojima se biciklisti suočavaju, a potom i da se ponude rešenja koja će dovesti do poboljšanja.
- Bolje povezivanje nekih delova grada koji sada nisu povezani, zatim spuštanje bankina ili postavljanje novih držača za bicikl. Dakle, želimo da promovišemo biciklizam zbog klimatskih promena i dobrih uticaja na životnu sredinu, ali želimo i da taj saobraćaj bude bezbedniji. Posebno imamo problem na Korzou, gde biciklisti trenutno voze kako ko hoće i možda je rešenje da se napravi jedna staza za bicikle, ali to je na čelnicima Grada da odluče - kazala je Đereg, dodajući da su ranije analize udruženja pokazale da su biciklisti pretežno žene i deca, što je razlog više da se ovaj vid saobraćaja uredi. - Često se može videti da žena napred nosi manje dete, a nazad malo veće dete i zato je jako važno da imamo što veću bezbednost biciklista, a sada imamo i električne bicikle i trotinete u gradu. O svemu tome treba razmišljati i planski smisliti kako to urediti.
Kao vrlo važno pitanje nametnuo se broj i vrsta železničkih prelaza preko buduće pruge Beograd-Budimpešta, čije Plansko rešenje za sada predviđa da svi prelazi dobiju nadvožnjak ili podvožnjak. Kako je objasnio Pera Marković, pravni savetnik CEKOR-a, ova pruga je izuzetno značajna za grad, jer će najvećom dužinom prolaziti kroz Suboticu, stoga je potrebno ukazati kakva rešenja su predložena.
- Biće nekih stazica s jedne strane, što je, inače, meni vrlo zabavna ideja. U podvožnjaku ćete imati pešačku i biciklističku stazu, to je plan. Kako ćete vi dospeti na tu biciklističku stazu ako idete u kontra smeru, to nije rešeno - predočio je Marković. - Biciklizam je ovde veoma važan i imamo sreću da biciklizam u Subotici dugo traje, pa su i vozači malo obzirniji. Uslovi su mestimično dobri, mestimično nisu dobri i to je jedan problem koji zapravo nije sistemski rešen. Svi koji vozimo bicikl se osećamo ugroženo i na kraju je biciklista najslabiji u saobraćaju. On ima najnestabilnije vozilo i bilo bi potrebno da Grad povede sistemsku pažnju prema biciklistima. Da se stvore koridori za kretanje biciklista i to nisu samo biciklističke staze uz najopšterećenije saobraćajnice, koje su i najneprijatnije za vožnju, već su to pravci gde bi bilo manje drugih vidova saobraćaja od biciklista.
Okrugli sto na temu razvoja biciklizma u Subotici bio je završna aktivnost u sklopu projekta "Go for bike!", koji je dobio podršku Grada na ovogodišnjem konkursu za finansiranje projekata iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine. Prethodno je CEKOR održao oko dvadesetak edukativnih radionica sa srednjoškolcima, a pre nekoliko dana je u centru grada predstavljena i inicijativa za unapređenje biciklističke infrastukture, koju je do sada potpisalo oko 200 Subotičana.