Održan okrugli sto posvećen dijalogu poslodavaca i sindikata radnika
Cilj okruglog stola, koji je Privredna komora Srbije u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja organizovala u Subotici i u još nekoliko gradova je razvoj sindikalnog organizovanja, koji posebno nedostaje u privatnom sektoru.
- Nema boljeg načina za rešavanje problema od dijaloga. Naša ideja je da serijom okruglih stolova podstaknemo i poslodavce i sindikate, ali i radnike da je sindikalno organizovanje nešto što je dobrodošlo, i to ne samo u državnim firmama nego da se to primeni i u svim ostalim oblicima preduzeća, posebno u privatnim firmama kojih je sve više. Znamo da se u Privrednoj zoni otvara veliki broj radnih mesta i svakako bi trebalo podstaći i radnike i poslodavce na sindikalno organizovanje - rekao je državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nenad Ivanišević dodajući da poslodavci i radnici mogu da očekuju pomoć Ministarstva.
Učesnicima su predstavljene i brojne prednosti mirnog rešavanja sporova, koji su u nadležnosti Republičke agencije od 2005. godine.
- Svako rešenje u kolektivnom radnom sporu do koga se dođe u postupku pred Agencijom je win win rešenje. To je rešenje podrazumeva da su su i sindikati i poslodavci našli zajednički jezik i došli do jednog rešenja, koje je obostrano prihvatljivo-kaže direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, Mile Radivojević i dodaje da ovaj instrument koristi uglavnom javni sektor, posebno u oblasti zlostavljanja i diskriminacije na radu - Agencija je prepoznata u javnosti kao uspešna u rešavanju te vrste sporova, čak imamo mnogo više uspešno rešenih sporova u odnosu na sve sudove u Srbiji.
Iako mirno rešavanje sporova donosi brojne uštede za obe strane, prema rečima potpredsednika Saveza samostalnih sindikata Subotice, Ištvana Huđija, poslodavci i radnici u Subotici do sada nisu koristili ovakvu mogućnost rešavanja sporova.
- Sindikatima je ova tema vrlo bitna, da sprečimo da idemo na sudove, da plaćamo advokatske troškove do bi došli do rešenja, jer arbitri imaju obavezu odnosno rok od 30 dana da završe predmet. Međutim ima tu nekoliko situacija koje bi trebalo da se menjaju, da se obezbediti dvostepenost u uručivanju kada Agencija odluči i to što se ulazi u rešavanje kada obe strane to prihvate - kaže Ištvan Huđi i dodaje - Imamo potpisane kolektivne ugovore za javna preduzeća gde smo predvideli ovo kao način rešavanja individualnih i kolektivnih sporova, tako da se nadam, da ćemo ako dođemo do neke situacije uspeti zajedno sa lokalnom samoupravom da je prevaziđemo i sa miriteljem dođemo do rešenja.