Održan skup o potencijalima saradnje civilnog sektora i poslovnog sveta u oblasti zelene ekonomije
Na skupu je predstavljena publikacija Darije Šajin iz novosadskog Arhus centra, u kojoj je analizirala dokumenta koja se odnose na unapređenje zelene ekonomije i lakši prolazak kroz zelenu tranziciju.
- Publikacija je nastala kao rezultat istraživanja poslovne zajednice, a bavila sam se i temama cirkularne ekonomije, održive poljoprivrede i organske proizvodnje, kao i značajem zelenog inovativnog znanja – ističe autorka. – Došli smo do zaključka da postoji velika potreba za saradnjom između civilnog sektora i poslovnog sektora baš na temu ove zelene ekonomije, partnerstvo je poželjno, posebno u oblasti društveno-odgovornog poslovanja. Naime, naše kompanije, mala i srednja preduzeća ne mogu da ostvare ciljeve i da društveno-odgovorno posluju bez saradnje sa civilnim sektorom, zato preporučujem da se jačaju partnerstva radi pokretanja konkretnih klimatskih akcija.
Da je potrebna bolja saradnja, ali i jača podrška države smatra organski proizvođač Sabolč Tružinski iz Bačke Topole.
- Organskom poljoprivredom počeli smo da se bavimo pre 20 godina i tada smo imali 200 podolskih goveda. Malo po malo, broj se smanjivao na 100, pa na 50 a sada imamo svega 15 grla. Fokus proizvodnje poslednjih nekoliko godina su organska jaja koja je prodaju u maloprodajnim objektima – priča Tružinski. - Ako odete u neki trgovinski lanac, nema tamo naših domačih proizvoda, sve je uvezeno iz EU i smatram da to nije dobra praksa, trebalo bi da mi proizvođači imamo prioritet. U EU i drugim zemljama organski proizvođači imaju mnogo veće podsticaje nego kod nas, oni zato mogu da nas sa cenama stave u nezgodnu situaciju.
Okrugli sto je organizovao Regionalni Arhus centar Subotica a skup je deo projekta "Jačanje uloge Arhus centara u mobilizaciji podrške za negovanje "Zelene poslovne kulture" kroz participativno donošenje odluka", koji se realizuje uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji..
- Predstavili smo i niz primera kako se primenju zakoni o Arhuskoj konvenciji, a predavanja su se ticala i finansija, jer je ukinut „zeleni fond“ i preporuka je da se on ponovo vrati. Učesnici skupa su raznovrsni – od predstavnika ekoloških organizacija, poljoprivrednici, privrednici, pozvali smo i agenciju za mala i srednja preduzeća, s obzirom da je mala privreda veoma važna tu su i građani – dodaje Snježana Mitrović iz Regionalnog Arhus centra Subotica.