Održana debata Istinomera - opozicija "protiv" aktuelne vlasti
Prostor koji je određen za ovo dešavanje bio je izuzetno posećen, pa otuda i malo čudi zašto za ovu priliku nije obezbeđen veći prostor koji bi omogućio veći broj prisutnih i možda još konkretniju diskusiju. Ekipa sajta subotica.com je kao i uvek naravno bila u centru dešavanja i tako vam i nudimo video snimak kompletne debate, koju možete da pogledate ispod samog teksta.
Moderator ove debate, u sklopu serijala "Istinomer" bila je Suzana Trninić, novinarka B92, poznatija široj javnosti kao voditeljka emisije "Kažiprst".
Preliminarno je zamišljeno da u debati pred građanima Subotice učestvuju ravnomerno dve najveće opozicione i dve pozicione (vladajuće) stranke, ali u samom početku se taj odnos promenio, a rezultat toga je bio da je Jene Maglai, predstavnik SVM-a, kao član vladajuće koalicije (druga po veličini, odmah iza DS-a) imao stav opozicije i tako kritikujući od samog početka aktuelno stanje i preotekli period od osam meseci, potvrđujući još jednom nejedinstvo dve najveće političke stranke na lokalnom nivou.
Ilija Maravić: U Subotici se ništa značajno nije desilo da bi moglo istaći kao nešto pozitivno - u Subotici se i dalje loše živi kao što se živelo i pre, u Subotici skoro da nije došlo do promene vlasti u prethodnih 12 godina
Uvodnu reč su imali opozicioni predstavnici koji su iskoristili priliku da na samom početku oštro "udare" i prikažu stanje iz svog ugla gledišta, pri čemu su pomenuti između ostalog nezaposlenost, nerazvijenost, sumnjive privatizacije i naravno izveštaj Državnog revizora za budžet iz 2011. godine i niz nepravilosti odnosno nenamenskog trošenja gradskog budžeta od strane administracije tadašnjeg gradonačelnika Saše Vučinića. Opozicija je istakla i manjak razumevanja gradske vlasti za socijalne probleme građana, urbanističke i ostale građevinske aktivnosti.
Modest Dulić: Svi naši koalicioni partneri, ali i opozicija, treba aktivno da učestvuju u vlasti i daju konstruktivne predloge kako bi se aktuelni problemi rešili i čime bi se doneo bolji život građana i razvoj Subotice
Negativnoj oceni aktuelnog stanja i onoga šta se desilo u poslednjih 8 meseci od majskih izbora pridružio se i Jene Maglai, koji je na direktan način kritikovao aktuelnu vlast, čije je i sam učesnik, što je još u neku ruku iznenadilo gradonačelnika Modesta Dulića koji je u prvom krugu imao poslednji reč. Gradonačelnik je pre svega izrazio svoje blago iznenađenje da je odnos "protivnika" 3:1, aludirajući pri tome na stav i izrečene konstatacije predstavnika koalicionog partnera SVM-a, ali isto tako je argumentovao izneo svoje viđenje situacije, a između ostalog naveo da je Subotica po investicijama vodeći grad u regionu i da će najavljene, potpisane i delomično realizovane (o ovoj fazi) investicije stranih proizvodnih pogona doneti minimalno 4.000 radnih mesta (jedna deo i u 2013. godini) i dalji razvoj industrijske zone.
Posle serije pitanja koja su bila vezana za aktuelno stanje u gradu i malo političkih predstava, na red su došla "pitanja publike", koja su su se između ostalog ticala socijalnih i razvojnih tema mesnih zajednica i samih građana. Neka od pitanja su bila i urbanistički plan koji kako kažu "otima" građanima njihovu imovinu, zatim zapošljavanje politički nameštenog kadra u javnim preduzećima, imenovanje osuđivanih osoba na odgovorne pozicije u JP, kao i nekih drugih koji su pod u najamnju ruku rečeno istragom. Sva pitanja i odgovore možete da pogledate u prilogu ispod.
Puno problema, a malo vremena
Debata je završena posle sat i po vremena aktivne diskusije, a ostao je utisak da je suviše kratko trajalo i da je ostalo mnogo toga nerečenog, a sa time bi se sigurno složili pre svega sami građani koji očekuju odgovore na veliki broj pitanja.
Nadamo se da će neko na lokalnom nivou imati hrabrosti i odlučnosti da ovakve debate (suočavanja) nastave, ali da će tom prilikom eventualno pozvati veći broj učesnika pozicije i opozicije koji bi sa stručnog stanovišta dali odgovore na neka vrlo konkretna pitanja i aktuelne teme. Naravno interesovanja građana će biti očekivano veliko pa i ovakva dešavanja koja se tiču egzistencijalnih, a zatim i razvojnih tema, zahtevaju i veći prostor.