Održana javna rasprava o Nacrtu zakona o planiranju i izgradnji
Zakona o planiranju i izgradnji donet je 2014. godine, a prema rečima Aleksandre Damnjanović, državne sekretarke u Ministrastvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, osnovna ideja za izmenu ovog zakona jeste da se uredi oblast prostornog planiranja i urbanizma, koja je vrlo značajna.
- Po brzini izdavanja dozvola, Srbija je na biznis listi Svetske banke na 10. mestu u svetu, a to smo uspeli jer smo uveli elektronsku građevinsku dozvolu. Analogno tome, pokušavamo da i u oblasti urbanizma i prostornog planiranja uvedemo što više elemenata elektronskog upravljanja. Dakle, govorimo o skraćivanju vremena potrebnog za izradu jednog planskog dokumenta. Želimo da ubrzamo početni korak, jer dozvolu ne možete dobiti ukoliko nemate plan na osnovu koga ćete izvući osnovne elemente i urbanističke parametre - rekla je Damnjanović, dodajući da je drugi cilj izmene zakona unapređenje postojećeg softvera za izdavanje elektronskih građevinskih dozvola, uvođenjem novih ili unapređenjem postojećih funkcionalnosti.
Ona je ukazala i na problem nedostatka građevinskih inspektora, te da će biti neophodne veoma jake mere u sektoru njihove nadležnosti.
- Na osnovu analiza koje smo radili, došli smo do zaključka da neke opštine imaju nedovoljan broj građevinskih inspektora i da je to u direktnoj vezi sa brojem bespravno izgrađenih objekata. Iako u našoj zemlji još uvek važi propis o zabrani novog zaposlenja, pokušaćemo da kroz ovaj zakon to promenimo, jer smo građevinskim inspektorima dali mnoge nadležnosti i povećali im obim posla, dok je njihov broj ostao isti - objasnila je državna sekretarka u Ministrastvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Da je potrebno više građevinskih inspektora, složio se i Predrag Radivojević, direktor JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Subotica, koji je istakao da je situacija sa izdavanjem dozvola u našem gradu dobra, o čemu govori i nagrada koju je Subotica dobila prošle godine, za najbolju lokalnu samoupravu u brzini izdavanja građevinskih dozvola.
- Težište ovog zakona nije toliko na dozvolama, koliko je na oblasti prostornog planiranja i unapređenja procedure donošenja planova generalne i detaljne regulacije. Postoje veoma dobri predlozi, a postoje i predlozi na koje želimo da skrenemo pažnju sa primerima iz prakse, te na koji način oni mogu da se unaprede. Nadamo se da ćemo u diskusiji sa predstavnicima Ministarstva uspeti da iznesemo svoje stavove i one za koje mislimo da su od interesa za lokalnu samoupravu - istakao je Radivojević.
Tekst Nacrta zakona dostupan je na stranici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i na portalu e-uprave. Javna rasprava će trajati do 6. februara, do kada se mogu dostaviti primedbe, predlozi i sugestije.
Dodatak:
- Nacrt Zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji
- Obrazloženje Nacrta zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji