Održana svečana akademija "Srbija je večna dok su joj deca verna"
U svečanom delu obeležavanja velikog jubileja nastupili su „Srpski pravoslavni pojci” iz Beograda i pevačka grupa „Zvuci s kamena” iz Novog Sada, dok je govor generala Mihaila Rašića kazivao glumac Miloš Stanković.
Prisutne u prepunoj Velikoj većnici pozdravio je gradonačelnik Bogdan Laban podsećajući da je Veliki rat jedan od najvećih događaja u srpskoj istoriji, te da je u njemu Srbija platila slobodu sa oko milion i trista žrtava, odnosno trećinom stanovništva.
- Najmanje što danas možemo je da ove stravične činjenice ne zaboravimo, da heroji i heroine Velikog rata ne budu samo u čitankama nego i u srcima naših i naših potomaka. Da nije bilo njih ni mi danas ne bi bili ovde – poručio je gradonačelnik Bogdan Laban. - Snaga njihovih dela nije potpuna ako ne dopre do svesti mlade generacije, da gledajući ka budućnosti ne zaborave ono što im je ostavljeno, a plaćeno je životima. Obeležavamo sto godina ponosa i slave i naša je dužnost i obaveza, ne samo da sačuvamo sećanje na pobedu, nego i da i iz njega izvučemo pouke. Ponosni na naše pretke, sada smo mi ta generacija koja svojim potomcima treba da postane ponos i to tako što ćemo im ostaviti budućnost.
Tokom programa prikazana je i obimna „Istorijska čitanka“ koja je predstavila sve ljude – među kojima su i Milunka Savić, Arčibald Rajs, Voja Tankosić i mnogi drugi, čija su imena zlatnim slovima upisani u prošlošti Srbije, ali i velikog dela Evrope.
Kako je rečeno, spomenik Caru Jovanu Nenadu u centru Subotice, podignutom devet godina od ujedinjenja i četiri veka od njegove tragične smrti, svojevrsni je kamen međaš slovenskog juga i mađarskog severa. Od pojave cara Jovana Nenada ovi krajevi su u svojoj državotvornoj misli ulazili u sastav Srbije a ta ideja dobila je pravi obris 1918. godine. „Tvoja je misao pobedila“ - stoji i danas uklesano na spomeniku pored koga svakodnevno prolazimo.