Oko 20 ptica iz Prihvatilišta Zoo-vrta Palić vraćeno u prirodu
Ptice koje su danas krenule u potragu za staništem u prirodi, uglavnom su u Prihvatilište stigle kao mladunci.
- Uglavnom su to bili ptići koji su ispali iz gnezda, koje su naši sugrađani doneli u prihvatilište. Mađu njima se našao i orao osičar, jako retka vrsta, koji je, kao i ostale grabljivice, strogo zaštićena vrsta, i jako ugrožena vrsta na našem podneblju - objašnjava Marko Lazić, veterinar Zoo-vrta. Sve ptice koje su danas dobile priliku da se vrate u svoja prirodna staništa, boravile su u Prihvatilištu Zoo-vrta na Paliću.
- Te ptice su bile povređene, iznemogle, ili su iz nekog razloga ostale bez nadzora i brige roditelja u prirodi. Nakon prstenovanja, vraćamo ih u njihova prirodna staništa. Danas imamo dvadesetak ptica - mišari, ćukovi, vetruške, orao osičar, kukuvije - objašnjava Ilija Miljković, stručnjak za zaštitu prirode iz Pokrajinskog zavoga za zaštitu prirode - Svake godine imamo dva ili tri veća puštanja, oko 20-30 ptica. Ono što Zavod sprovodi kao svoju aktivnost to je na godišnjem nivou 100-150 ptica, a to podrazumeva preko 300 aktivnosti - prva nega, zbrinjavanje, neke ptice zbog prirode povreda, krvarenja, otvorenog preloma, moraju najpre kod veterinara. Najveći broj ptica su one koje su u prirodi ostale bez roditeljskog nadzora. Najbolje ih je vratiti najbliže moguće gnezdu, gde ih rodtielji mogu pronaći i hraniti.
Godišnje oko 100 povređenih jedinki pronađe utočište i privremeni smeštaj u Prihvatilištu Zoo-vrta, odakle, nakon oporavka, životinje bivaju vraćene u priorodu, ukoliko za to postoje mogućnosti.
- Oko 90 odsto životinja u Prihvatilištu su ptice. Ono što nam redovno dolazi u Prihvatilište su rode, različite vrste sova - ćukovi, kukuvije, male ušare, zatim laste, detlići, vetruške, jastrebovi, sve su to zaštićene i strogo zaštićene vrste. Ove godine tačno 20 godina otkako radi Prihvatilište, i za to vreme imali smo 5000 jedinki koje su na neki način prošle a neke su i ostale u Prihvatilištu Zoo-vrta - kaže Jelena Toljagić, iz Zoološkog vrta Palić - Ono što se dešava nakon puštanja ptica na slobodu jeste naša želja da se one što pre snađu i da ostanu da žive u svom prirodnom staništu.