Okrugli sto „Nauka i privreda su ženskog roda“
Ovo je četvrti okrugli sto u okviru programa „Naučnice i preduzetnice na istom zadatku”, koji je u poslednjih osam meseci realizovalo Udruženje naučnica Srbije SRNA .
- Cilj je da se žene osnaže i ohrabre da se bave preduzetništvom, a istovremeno naučnice motivišu da rezultate svog naučnog rada predstave i realizuju u privredi, i na taj način doprinesu opštem društvenom razvoju – objasnila je prof. dr Sanja Podunavac Kuzmanović, predsednica Udruženja naučnica Srbije SRNA. – Kroz ovakve aktivnosti, gde se sreću nauka sa privredom, možemo da ohrabrimo i jedne i druge da se povezuju i udružuju, da se međusobno pomažu i da zajedno rade na istom zadatku.
Pokrajinska vlada, putem Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, u protekle dve godine putem konkursa pomogla je žensko preduzetništvo sa 175 miliona dinara.
- To je uspeh kakav do sada nije bio. Pomažemo preduzeća u kojima je žena upravljač i u kojima je zaposlen veći broj žena. Ideja je da u narednom periodu imamo što više preduzetnica, da ne govorimo o ženskom preduzetništvu, jer ono nije odrednica pola već ljudske osobine da radi i bavi se preduzetništvom, da zaposlimo što više ljudi i povećano broj pronalazaka koji je primenjuje u praktičnoj provredi, a koji je sada jako mali - ističe Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam. - Snažno podržavamo uključivanje žena u sve privredne tokove i primenu nauke u privredu, jer ako ne primenimo više nauku, više naučnih dostignuća i ne budemo mnogo brži, bojim se da će nam cela privreda zapravo biti stari zanat. Sa druge strane nauka treba da nađe svoj put u primeni u privredi, a ne da govorimo o nečemu što je apstraktno, što se dešava samo u laboratoriji, što se dešava samo na fakultetima i što nema nikakve veze sa stvarnim životom. Dakle naša ideja je da ove dve stvari spojimo.
Kako ističe Ivana Beara, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, ona i još dve univerzitetske profesorke odvažile su se da zaplove u preduzetničkim vodama.
- To je iziskivalo mnogo učenja, truda, borba sa tržištem i svim onim što je ekonomistima razumljivo. Ono što je nama dalo prednost u celoj toj priči je zapravo naše naučno iskustvo i razvijanje proizvoda na osnovu naučnih istraživanja i našeg prethodnog iskustva u oblasti istraživanja biohemije lekovitog bilja – objašnjava profesorka Beara. – Ovakvi skupovi su iziuzetno važna, jer podstičemo žene da se aktivno uključe i našim primerom, gde iskreno govorimo o poteškoćama i lepim stvarima, ohrabrujemo ih da i same krenu u nešto novo i nepoznato. Važno je i zbog razmene iskustva i uspostavljanja novih kontakata.