"Oluja" nad porodicom Ćeran: Nema nama povratka

Danas vremešni Nada i Dragan u vreme „Oluje“ bili su najboljim godinama. Najpre su sa porodicom pobegli iz Zagreba, gde su živeli i radili dve decenije, a potom su bili prinuđeni da i odu iz rodne Gline.
Dok se Dragan priseća granatiranja, pakovanja čitavog života u nekoliko kofera i odlaska zauvek, Nadi suze same teku i ne može da izusti ni reč. Preteško je i 25 godina kasnije,a sećanja na kolonu su i dalje veoma živa.
- Kada su to jutro granatirali Glinu, jedna granata je pala na kuću mojih komšija, a kada sam video da su njih dvoje ranjeni odvezao sam ih u bolnicu. Nažalost jedan je podlegao povredama - priseća se Dragan Ćeran. - Sutradan je hrvatska vojska počela da ulazi u Glinu, mislili smo da nećemo morati da idemo, ali ipak smo se na kraju pokupili i pobegli. Sama kolona je bila jad i čemer, ljudi nisu znali ništa, polako smo se pomerali jer su u Bosanskoj Novoj detaljno pregledali naše stvari, zbog čega su na Hrvati sustigli, a onda je krenulo šikaniranje...
U koloni su proveli punih osam dana, a kada su najzad stigli, najpre su se smestili u Prigrevici, a potom u Bajmoku, gde su i danas. Ipak, svaki početak avgusta ponovo otvara stare rane.
- Ne mogu da razumem da se svake godine tog dana neko tako raduje, da to slave, a tolike komšije, dobre ljude, su oterali... Nedostajemo mi njima, ali nas mrze, uvek, i ja to ne razumem! - kaže Dragan - Moramo gledati napred, hvala Srbiji koja nas je primila.
Život u Srbiji počeli su iz početka – Dragan se zaposlio kao vozač u „Subotica-transu“ gde je dočekao penziju. Ćerani imaju dvoje unučadi, a u godini u kojoj će proslaviti 50 godina braka dobiće i praunuče. U Bajmoku im, veli, nije loše, ali je nostalgija za rodnim krajem jača od svega. Na pitanje o povratku i Nada i Dragan odmahuju glavom i uglas kažu-nema nama nazad.
- Samo mi moje selo Bojna nedostaje, svi moji snovi su vezani za moj rodni kraj. Imam dokumenta, mogao bi da odem, ali ne usudim se! Svi moji su me savetovali da se tamo ne vraćam, kažu, umro bi kada bi video na šta to danas liči. Emotivan sam čovek i nisam siguran kako bi to podneo - dodaje Dragan.
Priča porodice Ćeran samo je jedna od mnogih u Bajmoku - od oko 8000 stanovnika, koliko broji ovo naselje nadomak Subotice, čak je 1.200 duša koje je iz Krajine „oduvala“ Oluja.
Sme li komentar u javnost? Naravno da ne.
Shvatam, plaćen si da agituješ, botino mekburgeraška i grantovana.
Nema razlike....
a ko im je to i šta obećao ?
Tvorac će svima suditi po delima! Za učinjene zločine nad srpskim narodom će dobiti zasluženo svi koji su učestvovali u pogonu i ubijanju.
Nikada zaboraviti nimada oprostiti. A dragi Bog svemoguci će suditi svima po delima!
glup vam je komentar
+ je licemera
ako taj vaš "tvorac" postoji zašto je dozvolio sva ta zverstva i nepravdu ?
što nije sprečio ?
a ne sad očekujete da će neko da im sudi
odraz primitizma religioznog zatupljenih osoba kojih je na ovim prostorima previše
uključite mozak ljudi, šta vam je
Karma će im suditi. Kako su radili tako će im se i vratiti.
„Ubijte jednog Srbina, mi ćemo stotinu Muslimana!“, rekao je Aleksandar Vučić.
A, danas nas "mire" politički potomci ovih "ljudi" ili oni sami!
Миритељи
Тешко је да схвати, Боже,
можданој сивој маси,
да ли пироман може
ватру да гаси?!
У реду су били први
ратни пожар да шире,
после потока крви
могу ли народе да мире?!
Кад се невина жртва млада
рођенима врати,
они ће тек тада
миритељи постати!
Sr.nje je opcija kojoj si se iz interesa prodao!
Konačno, u nečemu i može da se složimo. Činjenica je da su oni koji su za istinsko pomirenje, tj. korektne komšijske odnose, u manjini, ali to je posledica propagande neuspešnih vlastodržaca i u Hrvatskoj i u Srbiji, kojima ta priča da su za sve, ama baš sve nevolje u društvu, pa čak i ekonomske, ovi drugi krivi, a da bi, naravno, prikrili svoje nesposobnosti. Čak su se i Nemačka i Francuska koje su imale višestruko više žrtava u međusobnim ubijanjima, pomirile, ali, to je već višedecenijska (viševekovna) razlika u svesti, kulturi, disciplini... naroda.
Potrebno je razlikovati izuzetke od konstanti.
Kod Nemaca, Francuza i sl. konstante su uređenost društava, standard građana... Izuzeci od ovoga su minimalni.
Kod nas su konstante kriza, mržnja... Izuzetaka od ovoga NEMA.
Nikad ne zaboravi, Oluja je zločin
Narod je bio prepušten sam sebi, i pored svih nedaća uspeo je da opstane.
A Jasenovac i ostalo 1941-45 ste zaboravili da spomenete? Po toj logici vašoj danas u Hr i šire ne bi smelo da bude uopšte Hrvata.
kakve veze jasenovac i 41-45 ima sa zločinama korduna i banije u 91.o čemu vi pričate!?!?!?
Srećom nema mnogo veze. To je kao da po razmerama zločina poredite nacistički holokaust i recimo sovjetsko obaranje južnokorejskog aviona 1983g.
amnezija je jako loša stvar
minimalizirate jedne zločine, a druge dižete u nebesa. zaboravljate zločine ovde u srbiji, ne pominjete ih, zaboravljate period od 91 do 95 u hrvatskoj kad je nelegalno jedan dio zemlje odcepljen, ali se zato sećate avgusta 95. žalite ljude koji su otišli jer su ih "njihovi" pozvali da odu, ali ne pominjete da su neki od njih neke druge proteravali iz knina 91. mi u vojvodini nismo organizovali ustanak niti se odcepili. živeo sam u subotici do 2004 i znam šta se dešavalo u sebiji 90ih
Inače,nekakva komparacija mora da postoji. To je i sudska praksa. A vaga bi probila tlo u korist naših zapadnih komšija (nažalost komšija).
Nastavnica iz Male Bosne
Ako pogledamo sam tok rata jasno je da nisu mogli nista od 91' pa eto, sve do cuvenog dogovora zakljucno sa Olujom. Prava snaga, moc i inteligencija HVO-a, zengi i ostalih se dokazala ne u Oluji vec mesec i po kasnije u akciji Una 95, a rezultat znaju svi jer im se nisu suprotstavili civili vec regularna vojska RS, pametnom dovoljno. Ako dalje krenemo akcije po Bosni 95 uz direktnu pomoc NATO-a, sta reci...pitanje kako bi te cuvene armije HV, HVO, Armija BiH, pa i oni sa Kosova, kako bi prosli da nema recimo pomoci NATO.