Opasnost vreba 1.400 učenika
Međutim, može se dogoditi da 1.400 učenika u septembru na kratko prestane da dolazi u školu, što je krajnji potez koji najavljuje Savet roditelja nezadovoljan što se svi nivoi vlasti već devet godina oglušuju u molbe ove velike škole da se finansira popravljanje fasade. Tehnička škola smeštena je u 100 godina staroj zgradi nekadašnje Direkcije mađarske državne železnice, a sa 450 metara fasade, po veličini je druga zgrada nakon Gradske kuće.
Ovakvo zdanje prevazilazi mogućnosti škole za održavanje, a na pisma, molbe, pa i upozorenja direktorice Eržebet Ivanković, do sada niko nije reagovao. Kako objašnjava za „Politiku“ u nekoliko navrata je od nje traženo da pošalje dokumentaciju, što je i učinila jer škola ima kompletnu projektnu dokumentaciju radova podeljenih u dve faze, kao i potrebne dozvole čija važnost je produžavana, ali dalje od toga se nije otišlo. Odgovor je uvek isti: ili da je potrebno previše novca, jer obnova ove fasade ukupno staje oko 75 miliona dinara, ili da nije u njihovoj nadležnosti.
Komadići fasade do sada povredili su glavu jedne devojčice, ulubili karoseriju jednog automobila, tu i tamo pali na prolaznike koji idu frekventnom pešačkom ili biciklističkom stazom ispred škole, i prava je sreća da za sada niko nije ozbiljno povređen. Gradski građevinski inspektor Ištvan Bereš još prošlog aprila je utvrdio 566 mesta na kojima se žbuka odvojila od podloge i koja preti da otpadne, i ocenio da se radi o „neprihvatljivoj nepotrebnoj opasnosti“. Zbog toga je naložio direktorici da u roku od 20 dana obije malter ili sanira fasadu. Ništa od toga nije učinjeno jer prevazilazi mogućnosti škole, a skidanje maltera bi umanjilo i njenu energetsku efikasnost, pa se samo pribeglo postavljanju ograde sa ulične strane škole kako bi se prolaznici, ali i deca i nastavnici koji ulaze u zgradu zaštitili.
Savet roditelja ne želi više da toleriše ovakvu situaciju, objašnjava nam Siniša Vujević, predsednik Saveta i kaže da su se obratili svima, od gradskih vlasti, preko školske uprave, okruga, pokrajine do republike.
– Ne prihvatamo da nam deca, ali i zaposleni budu izloženi takvoj opasnosti i očekujemo da se nešto preduzme, pogotovo što vidimo da se u gradu ulaže u druge škole – kaže Vujević, najavljujući da će u septembru na prvom sastanku doneti odluku da li i dalje da puštaju decu u školu gde svaki čas deo fasade može da padne na njih.
Dr Etela Jerinkić, članica Gradskog veća zadužena za obrazovanje kaže za „Politiku“ da je razgovarala sa predstavnicima škole, u više navrata baš sa direktoricom, ali da problem predstavlja činjenica da je zgrada vlasništvo republike, a u kontaktima sa Ministarstvom obrazovanja dobili su odgovor da je celokupan budžet za investicije u obrazovanju 60 miliona dinara. S druge strane, grad je odlučio da investira 30 miliona u isto tako oronulu fasadu Muzičke škole koja u vlasništvu pokrajine, jer se radilo o iznosu koji je mogao biti izdvojen iz subotičkog budžeta.