OŠ „Miloš Crnjanski“ po zakonu prva na spisku za gašenje

Škola ima manje od 400 učenika, pri čemu se u njenoj neposrednoj blizini nalazi još jedna škola, a pritom nema rešen imovinsko-pravni status i za nastavu koristi prostorije Više pedagoške škole, te ne ispunjava zakonske osnove da postoji kao posebno pravno lice – rečeno je na današnjoj konferenciji za medije.
- Osnova za izradu Akta o mreži javnih osnovnih škola na teritoriji Grada Subotice je elaborat koji sadrži sagledavanje stanja nataliteta, tj. broja budućih učenika osnovnih škola, geografske, demografske, ekonomske, kulturne, socijalne i obrazovne aspekte razvoja grada Subotice, kao i ispunjavanje kriterijuma iz Uredbe o kriterijumima za donošenje akta o mreži predškolskih ustanova i akta o mreži osnovnih škola – objasnila je Jasmina Stevanović, sekretar Sekretarijata za društvene delatnosti. - OŠ „Miloš Crnjanski“ ima 355 učenika, a prema zakonu najbliža druga škola mora da bude udaljena najmanje dva kilometra, a ovde u istom dvorištu imamo OŠ „Jovan Mikić“, sa 481 učenikom. Na osnovu člana 107. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, predloženi model optimizacije u Subotici podrazumevao bi prestanak rada OŠ „Miloš Crnjanski“ - odeljenja bi se pripojila susednoj školi, koja za to ima kapacitete.
Po rečima Etele Jerinkić, koja je učestvovala u izradi akta, ovaj dokument je donet posle posete predstavnika Ministarstva prosvete, februara 2017. koji su tom prilikom izneli žalbu da se ne sprovodi uredba Vlade Republike Srbije o optimizacije školske mreže. Odmah posle posete predstavnika ministarstva, sazvan je Aktiv direktora i bilo je reči o ovoj problematici.
- Uredba je doneta još 2010. godine, a problem sa OŠ „Miloš Crnjanski“ dug je gotovo četvrt veka, kada se postavilo pitanje šta će biti sa „Vežbaonicom“, kako se škola tada zvala, a koja je formirana od deset odeljenja OŠ „Jovan Mikić“ i služila da budući učitelji tu imaju praktičnu nastavu. Svake godine se odlagalo, već 2011. godine broj odeljenja je spao sa 26 na 15, jer su odeljenja na mađarskom jeziku prebačena u „10. oktobar“ i „Jovan Mikić“ i škola je prešla na jednosmenski rad – podsetila je Etela Jerinkić. - Od tada imamo blago povećanje broja učenika, ali ne toliko da zadovolji najosnovnije zakonske kriterijume.
U lokalnoj samoupravi kažu da je u usmenom razgovoru rukovodstvu škole sve ovo predočeno i da je ono bilo upoznato sa planom racionalizacije, ali očigledno o tome nije obavestilo roditelje.
Predlog Akta o mreži javnih osnovnih škola na teritoriji Grada Subotice, uskoro će biti na Gradskom veću a potom i na Skupštini grada. Ukoliko se usvoji, saglasnost na njega treba da da Autonomna Pokrajina Vojvodina, a potom i republičko Ministarstvo prosvete.
- Lokalna samouprava će se maksimalno truditi da zaposleni i učenici ne budu oštećeni prilikom pripajanja drugoj školi. Takođe, u dogovoru sa nadležnima u resornom ministarstvu učinićemo sve što je u našoj ingerenciji da nastavnici zaposleni u OŠ „Miloš Crnjanski“ ne ostanu bez norme – ističe Jasmina Stevanović.
Ekonomska škola se seli na (n)ovu lokaciju
Objekat u kome se nalazi škola koristiće se isključivo u obrazovne svrhe i planira se da se tu preseli Srednja Ekonomska škola „Bosa Milićević“, koja izvodi vaspitno-obrazovni proces u prostoru koji pripada Jevrejskoj oštini, a ukupni troškovi koje grad ima prema ovoj školi su blizu deset miliona dinara godišnje.
Povezane vesti


OŠ "Miloš Crnjanski" na korak od gašenja


OŠ „Miloš Crnjanski“ pred gašenjem?

Kraj za OŠ "Miloš Crnjanski", potvrdila republička Vlada

Kakva je sudbina Ekonomske škole "Bosa Milićević"?
