Osnivanje univerziteta u Subotici - predlog NSM
Savetnik za oblast visokog obrazovanja u Nacionalnom savetu Mađara Laslo Lenđel rekao je za današnji "Mađar so" da je zamisao da univerzitet bude državni, a da Nacionalni savet Mađara može da bude suosnivač.
"Univerzitet bi bio državni, osnovan odlukom vlade (Srbije) ili zakonom, ali se postavlja i mogućnost suosnivačkog statusa Nacionalnog saveta Mađara. Kao o pomoćnom rešenju razmišljamo o formi fondacije ili Katoličkog univerziteta, ali bi u ovom slučaju o finansiranju bilo neophodno doneti mđunarodni sporazum s Madjarskom ili Vatikanom", kazao je Lenđel.
Prema njegovim rečima, osnovu univerziteta činili bi postojeći Učiteljski fakultet s mađarskim nastavnim jezikom i Visoka tehnička škola strukovnih studija u Subotici i njihov nastavni kadar, koji bi bili integrisani u univerzitet.
"Na svakom fakultetu bi bilo grupe s mađarskim nastavnim jezikom, na njima bi se u potpunosti ili većinom predavali kursevi i predmeti na mađarskom jeziku, ali bi važno bilo i uključivanje predmeta na srpskom ili engleskom jeziku", rekao je Lenđel i dodao je da bi na pojedinim fakultetima mogle da budu otvorene i grupe sa srpskim nastavnim jezikom.
Za poslove priprema za osnivanje univerziteta, u planu je formiranje fondacije još tokom ove godine, a prema rečima Lasla Lenđela, ona bi se bavila koordiniranjem zadataka.
U fondaciji bi bili zastupljeni stručnjaci iz Subotice, Nacionalnog saveta Mađara i Saveza vojvodjanskih Mađara.
Lenđel je rekao da se osnivanjem univerziteta u Subotici želi pružiti mogućnost mladima koji obrazovanje nastavljaju u inostranstvu da ostanu u svojoj zemlji.
"Godišnje 350 studenata ode u Mađarsku, pa bi tako na sve četiri godine studija moglo da bude između 1.200 i 2.000 studenata. Ovim ne bi mogli da potpuno zaustavimo školovanje u inostranstvu, ali bi mogli da obezbedimo bolje uslove za one koji ostaju kod kuće", rekao je Lenđel.