Otpremnine dolaze, carstvo propada
Pogoni Mesne industrije "29. novembar" ne rade već drugi mesec, ali je 196 radnika sa spiska zaposlenih u fabrici uspelo - uz pomoć sindikata - od Ministarstva ekonomije izdejstvuje otpremnine ili nadoknade, zavisno od uslova koje ispunjavaju. Preduzeće je prevedeno u vlasništvo Akcijskog fonda, a Ištvan Huđi, zamenik predsednika Samostalnog sindikata, kaže kako predstoji imenovanje zastupnika državnog kapitala, jer 96 odsto akcija, nakon treće neuspele privatizacije, ponovo prelazi u državno vlasništvo.
Izbegli stečaj
- Fabrika je trenutno izbegla stečaj, a čeka se rešenje Akcijskog fonda, koji će, verovatno, ponovo raspisati tender i privatizovati preduzeće. Tender sledi nakon što se završi socijalni program. Proizvodnja je stala, a tek po dolasku zastupnika kapitala znaće se hoće li se deo imovine prodati ili će nov kupac eventualno pokrenuti proizvodnju. Na to čeka i većina od 196 zaposlenih, koji su trenutno zadovoljni jer su ipak, uz pomoć sindikata, ostvarili pravo na otpremninu i nadoknadu - kaže Huđi.
Deset bruto plata dobiće 133 radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom. Po 3.250 evra otpremnine dobiće 33 radnika koji imaju pet godina do penzije, a njima sleduje i 60 odsto prosečne zarade u Srbiji, za svaki mesec do penzije. Tridesetak ih se upisalo na spiskove koje je ministarstvo dostavilo za nadokandu od 100 evra po godini staža, a reč je o ljudima s manje staža, koji će se naći na tržištu rada.
Potražuju 1,8 miliona evra
- Za obaveze prema 1.581 radniku koji ima sudska potraživanja, pa i pravosnažne presude za neisplaćene zarade, još nema odgovora, a ni informacije o tome kada će i kako će biti obeštećeni. Oni potražuju oko 1,8 miliona evra, nakon stečaja 1998. godine, a oko milion evra se duguje javnim preduzećima, kaže Huđi i dodaje da od zastupnika državnog kapitala zavisi šta mogu očekivati svi koji potražuju dugove, kao i to hoće li neki ponovo dobiti šansu da rade u fabrici ako se nađe kupac pod tim uslovima. Kada se poslednjih 200 radnika našlo u bezizlaznom položaju, na sindikalnoj sednici zapretili su da će štrajkovati glađu ukoliko od države ne dobiju bar simbolične nadoknade za dugogodišnji rad, u uslovima kada im je ugrožena egzistencija i kada su praktično na ulici.
Dug premašuje vrednost imovine
Spekuliše se, naime, da dugovanja fabrike premašuju vrednost imovine, a da dubioza iznosi preko deset miliona evra. Dok država ne odluči kakva će biti sudbina bivšeg "carstva hrane", koje je zapošljavalo oko 2.000 radnika i izvozilo proizvode u celu Evropu - što će biti kada se svi podaci evidentiraju u Centralnom registru Akcionog fonda - radnici čekaju nadoknade za koje su zahtevi predati Ministarstvu ekonomije 20. novembra.
Ne zna se kada će oni primiti te nadoknade, ali najavljeno je da će im se otpremnine uskoro isplatiti, kaže Huđi za "Subotičke novine".